Dialog na rzecz pokoju i harmonii był tematem czwartych **Spotkań Wiary w Działaniu Społecznym**, jakie w tych dniach odbyły się w stolicy Malezji Kuala Lumpur z inicjatywy Biura ds. Rozwoju Ludzkiego Federacji Konferencji Episkopatów Azji.
Dialog na rzecz pokoju i harmonii był tematem czwartych Spotkań Wiary w Działaniu Społecznym, jakie w tych dniach odbyły się w stolicy Malezji Kuala Lumpur z inicjatywy Biura ds. Rozwoju Ludzkiego Federacji Konferencji Episkopatów Azji.
Zdaniem uczestników poprawa warunków socjalnych oraz większa wzajemna otwartość na odmienne doświadczenia religijne mogą pomóc w tworzeniu atmosfery harmonii religijnej i współpracy między muzułmanami a chrześcijanami w Azji.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Indii, Indonezji, Malezji, Filipin i Tajlandii, w tym kilkadziesiąt osób duchownych. W czasie dyskusji podkreślono szczególną rolę czynników socjalnych, które determinują zachowania agresywne. “Tam gdzie przeważają ubóstwo, niesprawiedliwość i łamanie praw człowieka, tam przemoc wydaje się normalnym sposobem zachowania” – stwierdził filipiński biskup Dinualdo Gutierrez i dodał, że “jeszcze gorzej, gdy nędza dotyka jakąś określoną grupę religijną czy etniczną, dodatkowo motywując konflikt”.
W czasie spotkania zauważono niewystarczalność dotychczasowych inicjatyw Kościoła na rzecz dialogu z muzułmanami. Tymczasem, zdaniem hinduskiego biskupa Leona Tharmaraja, warunki do takiej współpracy istnieją, i to nie tylko w dziedzinie społecznej, ale także na płaszczyźnie wartości duchowych i moralnych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.