Mamy jednego Boga

Wszystkich nas łączy już chrzest i wiara w jednego Boga w Trójcy Jedynego. Połączy nas też ostatni etap naszej ziemskiej drogi – śmierć - mówił ks. Paweł Borto w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Od wspólnego wyznania wiary podczas nabożeństwa ekumenicznego w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej w Kielcach, z udziałem bp. Kazimierza Ryczana, pastora Andrzeja Jeziernickiego - naczelnego prezbitera Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz przedstawicieli innych Kościołów, rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
„Dla Kościoła katolickiego ten rok jest Rokiem Wiary. Wszystkich nas łączy już chrzest i wiara w jednego Boga w Trójcy Jedynego. Połączy nas też ostatni etap naszej ziemskiej drogi – śmierć, za której bramą czeka Pan. Ale pomiędzy chrztem i śmiercią mamy do przebycia drogę życia, na której Chrystus chce naszego świadectwa o Nim – świadectwa, które winno przekraczać ludzkie podziały. Dlatego tutaj jesteśmy, aby sam Pan tchnął w nasze serca swego Ducha mającego moc jednoczyć tam, gdzie ludzka natura chce dzielić” – w ten sposób wprowadził we wspólne nabożeństwo ks. dr Paweł Borto, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

Słowo do zgromadzonych, nawiązujące m.in. do wspólnych korzeni chrześcijan i Żydów, powiedział pastor Janusz Daszuta, z Kościoła metodystów. Przypomniał biblijną wieżę Babel, gdzie ludzie przestali się rozumieć, wspominał Indie, gdzie jest ponad 1300 języków, mówił także o Polsce, gdzie trudno się porozumieć, pomimo jednego wspólnego języka. Zauważył, że chrześcijanie dali światu Jezusa, a Żydzi – Dekalog oraz że każdy, kto wierzy w Ducha Świętego, może wejść w osobistą relację z Bogiem, zmieniającą świat i znoszącą podziały.

„Moc Ducha Świętego zmienia na lepsze miliony ludzi, uzdalniając ich do dawania świadectwa Dobrej Nowinie, a Bóg jest większy niż nasze problemy, zdolny do przezwyciężania podziałów” – podkreślał pastor Daszuta.

W inauguracji Tygodnia uczestniczyli m.in.: biskup kielecki - Kazimierz Ryczan, pastor Andrzej Jeziernicki - naczelny prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, ks. Władysław Tyszuk – proboszcz parafii św. Mikołaja Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Paweł Walczyński – proboszcz Kościoła Polsko–Katolickiego – parafii w Hucisku, pastor Janusz Daszuta – z Kościoła Ewangelicko–Metodystycznego, ks. Wojciech Rudkowski – proboszcz Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego oraz księża rzymskokatoliccy. Oprawę liturgiczną przygotował Chór Seminaryjny.

Z duchownymi modliło się ok. 150 wiernych oraz alumni WSD. Spotkanie zakończyła agapa w seminarium.
Spotkania w ramach Tygodnia potrwają do 25 stycznia.

19 stycznia (w sobotę), o godz. 18. – rozpocznie się nabożeństwo w parafii Kościoła polsko – katolickiego w Hucisku k. Stąporkowa, gdzie odbędzie się koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, a także integracyjny posiłek w Domu Parafialnym. Z kolei 20 stycznia (niedziela) – zaplanowane jest nabożeństwo w cerkwi prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy, połączone z koncertem muzyki cerkiewnej w wykonaniu wiernych prawosławnych i katolików. 22 stycznia – u ojców kapucynów w parafii św. Franciszka z Asyżu – modlitwa kanonami Taize. W kolejne dni nabożeństwa ekumeniczne są zaplanowane w Kościele Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, w Kościele Ewangelicko – Augsburskim i na zakończenie – w Kościele Ewangelicko – Metodystycznym.

Program tego Tygodnia i hasło „Czego chce od nas Pan?” nawiązujące do tekstu proroka Micheasza, zostały przygotowane przez chrześcijan z Indii.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
wiecej »