Wszystkich nas łączy już chrzest i wiara w jednego Boga w Trójcy Jedynego. Połączy nas też ostatni etap naszej ziemskiej drogi – śmierć - mówił ks. Paweł Borto w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Od wspólnego wyznania wiary podczas nabożeństwa ekumenicznego w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej w Kielcach, z udziałem bp. Kazimierza Ryczana, pastora Andrzeja Jeziernickiego - naczelnego prezbitera Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz przedstawicieli innych Kościołów, rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
„Dla Kościoła katolickiego ten rok jest Rokiem Wiary. Wszystkich nas łączy już chrzest i wiara w jednego Boga w Trójcy Jedynego. Połączy nas też ostatni etap naszej ziemskiej drogi – śmierć, za której bramą czeka Pan. Ale pomiędzy chrztem i śmiercią mamy do przebycia drogę życia, na której Chrystus chce naszego świadectwa o Nim – świadectwa, które winno przekraczać ludzkie podziały. Dlatego tutaj jesteśmy, aby sam Pan tchnął w nasze serca swego Ducha mającego moc jednoczyć tam, gdzie ludzka natura chce dzielić” – w ten sposób wprowadził we wspólne nabożeństwo ks. dr Paweł Borto, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.
Słowo do zgromadzonych, nawiązujące m.in. do wspólnych korzeni chrześcijan i Żydów, powiedział pastor Janusz Daszuta, z Kościoła metodystów. Przypomniał biblijną wieżę Babel, gdzie ludzie przestali się rozumieć, wspominał Indie, gdzie jest ponad 1300 języków, mówił także o Polsce, gdzie trudno się porozumieć, pomimo jednego wspólnego języka. Zauważył, że chrześcijanie dali światu Jezusa, a Żydzi – Dekalog oraz że każdy, kto wierzy w Ducha Świętego, może wejść w osobistą relację z Bogiem, zmieniającą świat i znoszącą podziały.
„Moc Ducha Świętego zmienia na lepsze miliony ludzi, uzdalniając ich do dawania świadectwa Dobrej Nowinie, a Bóg jest większy niż nasze problemy, zdolny do przezwyciężania podziałów” – podkreślał pastor Daszuta.
W inauguracji Tygodnia uczestniczyli m.in.: biskup kielecki - Kazimierz Ryczan, pastor Andrzej Jeziernicki - naczelny prezbiter Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, ks. Władysław Tyszuk – proboszcz parafii św. Mikołaja Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Paweł Walczyński – proboszcz Kościoła Polsko–Katolickiego – parafii w Hucisku, pastor Janusz Daszuta – z Kościoła Ewangelicko–Metodystycznego, ks. Wojciech Rudkowski – proboszcz Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego oraz księża rzymskokatoliccy. Oprawę liturgiczną przygotował Chór Seminaryjny.
Z duchownymi modliło się ok. 150 wiernych oraz alumni WSD. Spotkanie zakończyła agapa w seminarium.
Spotkania w ramach Tygodnia potrwają do 25 stycznia.
19 stycznia (w sobotę), o godz. 18. – rozpocznie się nabożeństwo w parafii Kościoła polsko – katolickiego w Hucisku k. Stąporkowa, gdzie odbędzie się koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Politechniki Świętokrzyskiej, a także integracyjny posiłek w Domu Parafialnym. Z kolei 20 stycznia (niedziela) – zaplanowane jest nabożeństwo w cerkwi prawosławnej św. Mikołaja Cudotwórcy, połączone z koncertem muzyki cerkiewnej w wykonaniu wiernych prawosławnych i katolików. 22 stycznia – u ojców kapucynów w parafii św. Franciszka z Asyżu – modlitwa kanonami Taize. W kolejne dni nabożeństwa ekumeniczne są zaplanowane w Kościele Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, w Kościele Ewangelicko – Augsburskim i na zakończenie – w Kościele Ewangelicko – Metodystycznym.
Program tego Tygodnia i hasło „Czego chce od nas Pan?” nawiązujące do tekstu proroka Micheasza, zostały przygotowane przez chrześcijan z Indii.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.