Europa: Kościoły i muzułmanie pragną intensywnego dialogu

Biskupi Europy i czołowi przedstawiciele islamu w Europie ostrzegli przed bezwzględnym odwetem. – Przeżywamy ogromny szok spowodowany tragicznymi masakrami w Nowym Jorku i Waszyngtonie i wyrażamy ból z powodu tysięcy zabitych i poszkodowanych. Łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar, stwierdzili członkowie szczytu katolicko-islamskiego w Sarajewie.

Jego uczestnicy byli zgodni, że łączy ich wiara w Boga, jako wspólnego Ojca żydów, chrześcijan i muzulmanów oraz że religia nie może być usprawiedliwieniem dla aktów przemocy i terroru. W konferencji na temat “Chrześcijanie i muzułmanie w Europie - odpowiedzialność i zaangażowanie w pluralistycznym społeczeństwie” zorganizowanej pod patronatem Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europy (KEK) uczestniczylo ponad stu wysokich przedstawicieli hierarchii religijnej europejskich wyznań chrześcijańskich i islamu.

Końcowy dokument stwierdza, że w obliczu bolesnych doświadczeń przeszłości chrześcijanie i muzułmanie powinni ze szczególnym zaangażowaniem działać na rzecz pokoju i pojednania. Wspólnym celem działań chrześcijan i muzułmanów w Europie powina też być ochrona życia, wolność, sprawiedliwość i godność człowieka. Należy przy tym bacznie uważać, by w imię religii nie dokonywano żadnych czynów przemocy.

Przyszłość powinien cechować przede wszystkim duch przyjaźni między religiami, zwłaszcza wśród młodzieży, aby w ten sposób stawić opór wszelkim nietolerancyjnym prądom w szerokich rzeszach społecznych. Podkreślono też potrzebę rozbudowy własnych instytucji dialogu międzyreligijnego w każdym kraju europejskim. Współpraca nie powina się ograniczać do czołowych przedstawicieli religijnych, lecz musi przeniknąć do bazy, stwierdzono we wspólnym komunikacie. Zaproponowano też wymianę nauczycieli akademickich z wydziałów teologii chrześcijańskiej i islamskiej.

Obrady duchownych i ekspertów z 25 państw Europy rozpoczęły się modlitwami z Biblii i Koranu. Wśród uczestników byli między innymi wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy arcybiskup Zagrzebia Josip Bozanić, arcybiskup Sarajewa kard. Vinko Puljić, zwierzchnik Islamskiej Gminy Wyznaniowej w Bośni i Hercegowinie reis-ulema Mustafa Cerić i przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Sarajewie Jakob Finci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
10°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
wiecej »