Biskupi Europy i czołowi przedstawiciele islamu w Europie ostrzegli przed bezwzględnym odwetem. – Przeżywamy ogromny szok spowodowany tragicznymi masakrami w Nowym Jorku i Waszyngtonie i wyrażamy ból z powodu tysięcy zabitych i poszkodowanych. Łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar, stwierdzili członkowie szczytu katolicko-islamskiego w Sarajewie.
Jego uczestnicy byli zgodni, że łączy ich wiara w Boga, jako wspólnego Ojca żydów, chrześcijan i muzulmanów oraz że religia nie może być usprawiedliwieniem dla aktów przemocy i terroru. W konferencji na temat “Chrześcijanie i muzułmanie w Europie - odpowiedzialność i zaangażowanie w pluralistycznym społeczeństwie” zorganizowanej pod patronatem Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europy (KEK) uczestniczylo ponad stu wysokich przedstawicieli hierarchii religijnej europejskich wyznań chrześcijańskich i islamu.
Końcowy dokument stwierdza, że w obliczu bolesnych doświadczeń przeszłości chrześcijanie i muzułmanie powinni ze szczególnym zaangażowaniem działać na rzecz pokoju i pojednania. Wspólnym celem działań chrześcijan i muzułmanów w Europie powina też być ochrona życia, wolność, sprawiedliwość i godność człowieka. Należy przy tym bacznie uważać, by w imię religii nie dokonywano żadnych czynów przemocy.
Przyszłość powinien cechować przede wszystkim duch przyjaźni między religiami, zwłaszcza wśród młodzieży, aby w ten sposób stawić opór wszelkim nietolerancyjnym prądom w szerokich rzeszach społecznych. Podkreślono też potrzebę rozbudowy własnych instytucji dialogu międzyreligijnego w każdym kraju europejskim. Współpraca nie powina się ograniczać do czołowych przedstawicieli religijnych, lecz musi przeniknąć do bazy, stwierdzono we wspólnym komunikacie. Zaproponowano też wymianę nauczycieli akademickich z wydziałów teologii chrześcijańskiej i islamskiej.
Obrady duchownych i ekspertów z 25 państw Europy rozpoczęły się modlitwami z Biblii i Koranu. Wśród uczestników byli między innymi wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy arcybiskup Zagrzebia Josip Bozanić, arcybiskup Sarajewa kard. Vinko Puljić, zwierzchnik Islamskiej Gminy Wyznaniowej w Bośni i Hercegowinie reis-ulema Mustafa Cerić i przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Sarajewie Jakob Finci.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.