Biskupi Europy i czołowi przedstawiciele islamu w Europie ostrzegli przed bezwzględnym odwetem. – Przeżywamy ogromny szok spowodowany tragicznymi masakrami w Nowym Jorku i Waszyngtonie i wyrażamy ból z powodu tysięcy zabitych i poszkodowanych. Łączymy się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar, stwierdzili członkowie szczytu katolicko-islamskiego w Sarajewie.
Jego uczestnicy byli zgodni, że łączy ich wiara w Boga, jako wspólnego Ojca żydów, chrześcijan i muzulmanów oraz że religia nie może być usprawiedliwieniem dla aktów przemocy i terroru. W konferencji na temat “Chrześcijanie i muzułmanie w Europie - odpowiedzialność i zaangażowanie w pluralistycznym społeczeństwie” zorganizowanej pod patronatem Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europy (KEK) uczestniczylo ponad stu wysokich przedstawicieli hierarchii religijnej europejskich wyznań chrześcijańskich i islamu.
Końcowy dokument stwierdza, że w obliczu bolesnych doświadczeń przeszłości chrześcijanie i muzułmanie powinni ze szczególnym zaangażowaniem działać na rzecz pokoju i pojednania. Wspólnym celem działań chrześcijan i muzułmanów w Europie powina też być ochrona życia, wolność, sprawiedliwość i godność człowieka. Należy przy tym bacznie uważać, by w imię religii nie dokonywano żadnych czynów przemocy.
Przyszłość powinien cechować przede wszystkim duch przyjaźni między religiami, zwłaszcza wśród młodzieży, aby w ten sposób stawić opór wszelkim nietolerancyjnym prądom w szerokich rzeszach społecznych. Podkreślono też potrzebę rozbudowy własnych instytucji dialogu międzyreligijnego w każdym kraju europejskim. Współpraca nie powina się ograniczać do czołowych przedstawicieli religijnych, lecz musi przeniknąć do bazy, stwierdzono we wspólnym komunikacie. Zaproponowano też wymianę nauczycieli akademickich z wydziałów teologii chrześcijańskiej i islamskiej.
Obrady duchownych i ekspertów z 25 państw Europy rozpoczęły się modlitwami z Biblii i Koranu. Wśród uczestników byli między innymi wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy arcybiskup Zagrzebia Josip Bozanić, arcybiskup Sarajewa kard. Vinko Puljić, zwierzchnik Islamskiej Gminy Wyznaniowej w Bośni i Hercegowinie reis-ulema Mustafa Cerić i przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Sarajewie Jakob Finci.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.