Apel o refleksję nad pontyfikatem Jana Pawła II

![][1]Do indywidualnej i wspólnej refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II nawołują intelektualiści i ludzie kultury przed pierwszym w Polsce “Dniem Papieskim”. W specjalnym apelu zapraszają do ogólnonarodowej debaty nad tematami i pytaniami stawianymi przez Ojca Świętego. “Dni Papieskie” zaplanowano na 13 i 14 października. W tym czasie odbędzie się również zbiór [1]: zdjecia/papa01.gif

Oto pełny tekst apelu:

Ustanowiony przez polskich biskupów i po raz pierwszy obchodzony “Dzień Papieski” ma stać się doroczną okazją do wspólnotowej refleksji nad trwającą “po wszystkie dni, aż do skończenia świata” tajemnicą misji następcy św. Piotra. W tym roku “Dzień” będzie poświęcony refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II, pontyfikatem określanym często jako “pontyfikat przełomów”. Jaki wpływ wywarł ten pontyfikat na kształtowanie się duchowego oblicza świata? Czy świadectwo Papieża-Polaka przyniosło duchowe przebudzenie po epoce totalitaryzmów i laicyzacji wieku dwudziestego? W jakiej mierze masowe spotkania młodych z Ojcem Świętym kształtują te pokolenia, od których będzie zależało oblicze ziemi w nowym tysiącleciu?

A my sami? Co znaczy ten pontyfikat, ten Papież dla nas?... Nie zmarnujmy okazji, którą jest “Dzień Papieski”. Niech każdy przynajmniej w tym dniu zastanowi się czy słowa Jana Pawła II naprawdę przeniknęły do jego świadomości, czy są takie słowa i gesty Papieża, które pobudziły go do działania? Do tej refleksji zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli: wierzących, poszukujących i stojących z dala od Kościoła. W ten sposób stworzymy wspólnotę ponad podziałami, taką jak te, które się tworzą wokół Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek.

Zapraszamy też do ogólnonarodowej debaty wokół tematów i pytań, które stawia Jan Paweł II. Apelujemy do ludzi środków społecznego przekazu: waszą rolę w owej debacie nie sposób jest przecenić.

W całej Polsce w tym dniu będzie prowadzona zbiórka pieniędzy pod hasłem “Dzielmy się miłością”. Zbiórkę organizuje Fundacja Episkopatu “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, aby zdolnej młodzieży umożliwić dostęp do nauki. Wiele zdolnych dziewcząt i wielu zdolnych chłopców nie ma dostępu do nauki z powodu gospodarczego upośledzenia regionu bądź trudnych warunków

rodzinnych. Poprzez to podzielenie się miłością chcemy zbudować “żywy pomnik” Jana Pawła II, którym będzie rozwijanie danych nam przez Boga darów: zdolności troszczenia się o dobro wspólne i dzielenia się z innymi oraz tych duchowych i intelektualnych zasobów, którymi Bóg wyposażył młode pokolenie.

Niech tegoroczny, pierwszy “Dzień Papieski” stanie się okazją do indywidualnej i wspólnej refleksji nad pontyfikatem Jana Pawła II. Niech także zaowocuje pomocą dla młodych, zdolnych ludzi. Nie możemy przecież dopuścić do tego, aby ich praca i talenty zostały zaprzepaszczone i poszły na marne. Problemy, nadzieje, radości i cierpienia młodzieży z całego świata są, od początku pontyfikatu, przedmiotem serdecznej troski Jana Pawła II. Los młodych Polaków jest mu szczególnie drogi. W dniu Papieskim bądźmy z Papieżem. Nie zmarnujmy szansy!

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
13°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
10°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
wiecej »