„Chrześcijanie i Żydzi cieszą się Torą”

Chrześcijanie i Żydzi modlili się wspólnie z okazji żydowskiego święta Simchat Tora czyli Radość Tory 14 października w warszawskim kościele Dzieciątka Jezus. Inicjatorami spotkania była Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz proboszcz parafii ks. Roman Indrzejczyk.

Chrześcijanie i Żydzi modlili się wspólnie z okazji żydowskiego święta Simchat Tora czyli Radość Tory 14 października w warszawskim kościele Dzieciątka Jezus. Inicjatorami spotkania była Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz proboszcz parafii ks. Roman Indrzejczyk.

– Nie jest to nabożeństwo jakie obchodzą Żydzi w synagogach – powiedział KAI Stanisław Krajewski członek Zarządu Związku Gmin Żydowskich w Polsce, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (PRChiŻ) – ale raczej próba znalezienia wspólnej formy modlenia się, wspólnej liturgii na tekstach z nabożeństwa Simchat Tora. Ks. Michał Czajkowski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów rozpoczynając nabożeństwo, odniósł się do wspólnej tradycji obu religii i podkreślił, że bez Izraela nie byłoby chrześcijaństwa. Wskazał również wielkie zasługi w dialogu chrześcijańsko-żydowskim Jana Pawła II. Zaznaczył, że nie byłyby możliwe nabożeństwo takie jak to, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II.

„O jak to dobrze i miło, gdy bracia w zgodzie żyją” - śpiewali w języku hebrajskim i polskim zebrani w kościele chrześcijanie i Żydzi. Uczestnicy nabożeństwa słuchali psalmów wykonywanych w języku hebrajskim i polskim oraz fragmentu Księgi Kapłańskiej czytanego przez wyznawcę judaizmu i chrześcijanina.

Komentarze do czytanego fragmentu Księgi Kapłańskiej przedstawili: ze strony żydowskiej Piotr Kowalik a chrześcijańskiej Marek Górski. Żydowski komentator zwrócił uwagę, że przykazanie miłości oznacza dla Żydów wzięcie odpowiedzialności za innych. Zasada miłości jest w tradycji żydowskiej niezwykle żywa, wiąże się z nią zasada niezachowywania urazy do bliźniego.

Chrześcijański komentator mówił, że relacja do bliźniego weryfikuje nasz stosunek do Boga.

W rozmowie z KAI Stanisław Krajewski, zwrócił uwagę, że wspólne nabożeństwo jest ważne dla tych Żydów i chrześcijan, którzy czują miedzy sobą więź szczególnego pokrewieństwa i chcą ją wyrazić w sposób widoczny. Zdaniem gospodarza spotkania, ks. Romana Indrzejczyka takie nabożeństwo jest świadectwem, że przyjaźń pomiędzy chrześcijanami a Żydami jest możliwa.

Żydowskie święto Radości Tory kończy cykl liturgicznego czytania Pięcioksięgu Mojżeszowego w synagodze. Obchodzone jest 22 lub 23 miesiąca tiszri, w tym roku było to 10 października. Uroczystości są bardzo radosne, towarzyszą im barwne procesje, tańce ze zwojami Tory. Wspólne chrześcijańsko-żydowskie nabożeństwo Radości Tory odbyło się w kościele Dzieciątka Jezus w Warszawie już po raz dziesiąty.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów jest członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ). Celem Rady jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężanie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych. Współprzewodniczącymi PRChiŻ są ks. Michał Czajkowski i Stanisław Krajewski.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
3°C Środa
wieczór
2°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
wiecej »