Patriarcha serbski Paweł w Warszawie

Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) patriarcha Paweł 21 października odprawił liturgię w warszawskiej katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny. Wraz z nim sprawowali ją zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa wraz z 6 innymi biskupami polskimi i dwaj towarzyszący gościowi z Jugosławii biskupi SKP: Bazyli i Ireneusz. Obecna była chargé d`affai

Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego (SKP) patriarcha Paweł 21 października odprawił liturgię w warszawskiej katedrze prawosławnej św. Marii Magdaleny. Wraz z nim sprawowali ją zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa wraz z 6 innymi biskupami polskimi i dwaj towarzyszący gościowi z Jugosławii biskupi SKP: Bazyli i Ireneusz. Obecna była chargé d`affaires ambasady Jugosławii w Polsce Margita Lalić.

Po Mszy metropolita Sawa serdecznie pozdrowił po serbsku dostojnego gościa, przypominając wielowiekowe więzi łączące polskich prawosławnych z ich współwyznawcami w Serbii. Wspomniał też o swoich osobistych kontaktach z tamtejszym Kościołem, w którym przed laty przyjął święcenia kapłańskie i mnisze a także swoje imię zakonne ku czci wielkiego świętego SKP – św. Sawy.

Na zakończenie wręczył w darze patriarsze ikonę Matki Bożej oraz panagije (specjalne wizerunki Matki Bożej z Dzieciątkiem noszone przez biskupów prawosławnych) towarzyszącym mu biskupom. Ponadto udekorował patriarchę orderem św. Marii Magdaleny I stopnia, a obu biskupów serbskich – podobnym odznaczeniem II stopnia.

Hierarcha serbski ze swej strony podziękował za zaproszenie do Polski i za odznaczenie i m.in. przypomniał wielki udział Polski w ratowaniu narodów europejskich przed nawałą turecką, wymieniając w tym kontekście króla Jana III Sobieskiego i jego zwycięstwo pod Wiedniem w 1683 r. Wspomniał też o latach II wojny światowej, gdy wiele narodów na naszym kontynencie, w tym polski i serbski doznało ogromnych cierpień. Mówił także o ubiegłorocznej wizycie delegacji Kościoła polskiego z metropolitą Sawą na czele w Jugosławii.

Na zakończenie podarował na ręce zwierzchnika polskiego prawosławia ikonę Matki Bożej Chilendarskiej – kopię wizerunku znajdującego się w klasztorze serbskim Chilendaru na świętej górze Atos.

Patriarcha Paweł przybył do Polski z rewizytą w sobotę 20 października. Uroczyste powitanie delegacji SKP odbyło się tegoż dnia po południu w katedrze św. Marii Magdaleny na nabożeństwie wieczornym.

Podczas pobytu w naszym kraju patriarcha wraz z towarzyszącymi mu biskupami i protodiakonem Dragomirem Perčeviciem odwiedzi jeszcze w niedzielę po południu drugą warszawską cerkiew – św. Jana Klimaka. W poniedziałek spotka się rano z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim a po południu – z prymasem Polski kard. Józefem Glempem. Odwiedzi również Chrześcijańską Akademię Teologiczną. We wtorek zwierzchnik SKP uda się w podróż po Polsce: nawiedzi Świętą Górę Grabarkę, następnie Bielsk Podlaski, Klejniki i Białystok, gdzie spotka się z miejscowymi wyznawcami prawosławia. W środę odbędą się rozmowy z kierownictwem Kościoła polskiego, po czym po południu odleci do Belgradu.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
4°C Wtorek
rano
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
wiecej »