Utworzona pod auspicjami Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych firma Parish Pay LLC wprowadziła dla wiernych określany jako "rewolucyjny", elektroniczny system przekazywania ofiar i datków pieniężnych do parafii i diecezji.
Utworzona pod auspicjami Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych firma Parish Pay LLC wprowadziła dla wiernych określany jako "rewolucyjny", elektroniczny system przekazywania ofiar i datków pieniężnych do parafii i diecezji.
System zbierania ofiar o nazwie Direct Collect wprowadziła od dzisiaj, utworzona przez Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych firma Parish Pay. Polega on na automatycznym pobieraniu z konta czekowego lub karty kredytowej parafianina określonej sumy pieniędzy i przekazywania jej elektronicznie bezpośrednio na konto jego parafii. Rejestrując się w systemie Direct Collect wierny będzie mógł określić stałą sumę i częstotliwość, z jaką pobierana będzie darowizna - np. w każdą niedzielę.
"Poprawi to radykalnie wpływ pieniędzy do Kościoła w tym kraju" - powiedział Joe Mohen, dyrektor Parish Pay. Wyeliminowane zostaną okresy spadkowe w przekazywaniu donacji spowodowane wyjazdami urlopowymi wiernych lub mniejszą liczbą uczestników Mszy św. w wyniku chociażby złej pogody. System umożliwi więc parafiom i diecezjom lepsze gospodarowanie pieniędzmi poprzez poprawienie płynności finansowej, zwiększenie wpływów i łatwiejsze do przewidzenia prognozy finansowe. Dzięki temu zmniejszą się koszty inwestycji i wydatków oraz umożliwione bardzie bardziej racjonalne zarządzanie kredytami.
Ułatwi też znaczenie parafianom możliwość wspierania własnego Kościoła, poprzez oszczędność czasu i wygodę, jaką zapewni Direct Collect. Coroczne zestawienie, jakie dostanie każdy wierny korzystający z systemu, umożliwi mu odpis podatkowy z tytułu darowizny, co nie jest możliwe w tradycyjnym systemie.
Ponad połowa rodzin amerykańskich korzysta już z podobnego systemu do opłat czynszu, gazu, elektryczności, ubezpieczenia czy abonamentu telewizyjnego. W niedługim czasie parafie zaczną prowadzić kampanię zachęcającą wiernych do korzystania z takiej formy wspierania Kościoła.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...