![][1]Nowa ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka zapewniła, że nasz kraj pragnie się zaangażować we wszystkie inicjatywy Stolicy Apostolskiej, które mają na celu obronę ludzkiej godności, sprawiedliwości i poszukiwania rozwiązań, które pozwolą wyjść z obecnego kryzysu na świecie. Składaj [1]: zdjecia/Suchocka1.gif
Nowa ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka zapewniła, że nasz kraj pragnie się zaangażować we wszystkie inicjatywy Stolicy Apostolskiej, które mają na celu obronę ludzkiej godności, sprawiedliwości i poszukiwania rozwiązań, które pozwolą wyjść z obecnego kryzysu na świecie. Składając papieżowi Janowi Pawłowi II listy uwierzytelniające 3 grudnia w Watykanie podkreśliła też, że Polacy cieszą się z każdej pielgrzymki Ojca Świętego do naszej Ojczyzny i oczekują na następną wizytę.
Nowa ambasador powiedziała, że pielgrzymka Jana Pawła II do Polski "jest to zawsze czas autentycznego wsłuchiwania się w nauczanie Ojca Świętego i przeżywania Słowa. Podczas każdej pielgrzymki powraca też przypomnienie tej pielgrzymki pierwszej, tej znamiennej, która wyzwoliła ducha słowami: 'Nie lękajcie się. - Ileż to razy te słowa są przypominane w momentach krytycznych, w momentach załamania zarówno indywidualnego, jak i społecznego. Polacy przyjmując te słowa, zdolni byli dokonać dzieła niebywałego, powiedziała. Jak zauważyła, obecnie społeczeństwo nasze powinno znaleźć dość siły i pamięci, aby ponownie przywołać te słowa - nie lękajcie się - w obliczu stojącego przed Polską wyzwania, jakim jest procesu integracji europejskiej.
Amb. Suchocka zwróciła uwagę, że integracja europejska jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed naszym krajem. - Jest naszym żywotnym interesem narodowym, abyśmy ponownie nie znaleźli się na marginesie, czy wręcz poza nawiasem wspólnej Europy, która nas kształtowała i z której wyrośliśmy, powiedziała nawiązując do słów Papieża wypowiedzianych w Gnieźnie w 1997 r., że nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha.
- Jestem przekonana, że w obliczu ostatniej tragedii związanej z atakiem terrorystycznym w USA, znaczenie tego zjednoczenia, szczególnie w jego warstwie duchowej, jeszcze się zwiększyło, powiedziała amb. Suchocka. W tym kontekście przypomniała podkreślane wielokrotnie przez Jana Pawła II znaczenie i potrzebę dialogu między cywilizacjami i nieulegania nienawiści, potrzebę budowania cywilizacji miłości zamiast cywilizacji terroru, dyskryminacji i przemocy. Poinformowała, że konkretną odpowiedzią na te wezwanie Ojca Świętego było "zorganizowanie z inicjatywy prezydenta RP spotkania prezydentów Europy Środkowej, solidaryzujące się ze zmaganiami z terroryzmem i złem". Amb. Suchocka z zadowoleniem stwierdziła, że swoją misję jako kolejnego ambasadora, obejmuje 12 lat po ponownym nawiązaniu przez Polskę i Stolicę Apostolską stosunków dyplomatycznych. - Czas miniony od ratyfikacji konkordatu wykazuje jego wartość jako umowy międzynarodowej nowoczesnej, wyraźnie wpisanej w ducha posoborowego, mówiła Suchocka zwracając uwagę, że wyrażone w konkordacie zasady tolerancji i zakazu dyskryminacji są osadzone w nauczaniu Jana Pawła II o wartościach uniwersalnych, będących fundamentem prawdziwego ładu wewnętrznego każdej osoby ludzkiej i każdej wspólnoty.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.