Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Jorge Arturo Medina Estevez wraz ze swymi współpracownikami przedstawił 22 marca w watykańskim Biurze Prasowym "editio typica tertia", czy trzecie łacińskie wydanie wzorcowe Mszału Rzymskiego. Prace nad nim trwały dziesięć lat.
Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Jorge Arturo Medina Estevez wraz ze swymi współpracownikami przedstawił 22 marca w watykańskim Biurze Prasowym "editio typica tertia", czy trzecie łacińskie wydanie wzorcowe Mszału Rzymskiego. Prace nad nim trwały dziesięć lat.
Do poprzedniego tekstu z 1975 roku dołączono imiona niektórych świętych z Kalendarza Powszechnego i nowe formularze Mszy wotywnych ku czci Najświętszej Maryi Panny. Jak już wcześniej było wiadomo, wprowadzenie do Mszału, czyli tzw. Institutio Generalis, przewiduje rozszerzenie możliwości udzielania Komunii świętej pod dwiema postaciami, "zgodnie z pasterską oceną biskupa diecezjalnego".
Zadaniem konferencji biskupich poszczególnych krajów będzie obecnie rewizja używanych dotychczas przekładów i dostosowanie ich do obowiązującego odtąd tekstu łacińskiego, jak nakazuje to wydana przed rokiem instrukcja "Liturgiam authenticam", zaaprobowana przez Jana Pawła II.
Kardynał Medina Estevez podkreślił, że Mszał Rzymski jest "najważniejszą z ksiąg liturgicznych, odnowionych przez Sobór Watykański II". Ewolucji Mszału Rzymskiego towarzyszyła zawsze troska o "unitas substantialis" obrzędu rzymskiego, gdyż - zgodnie z maksymą "lex orandi legem statuat credendi" - wyraża ona "sensus fidei" Kościoła.
Chilijski kardynał kurialny wyjaśnił układ Mszału, dodając, że wspomniana Institutio Generalis nie jest zwyczajnym "spisem rubryk, lecz faktycznym dyrektorium dotyczącym Eucharystii i zawierającym wskazówki natury teologicznej, liturgicznej, duszpasterskiej i duchowej", jej celem zaś jest "godny przebieg celebry oraz rozsądna jedność odprawiania Mszy, nie wykluczając jednak uzasadnionych zmian i adaptacji, na które sam dokument zezwala ze względu na czynny udział wiernych i ich dobro duchowe".
"Najprawdopodobniej najistotniejszą nowością, którą należy podkreślić, jest rozszerzenie możliwości udzielania wiernym Komunii pod dwiema postaciami; uproszczone rozporządzenie w tej sprawie bierze pod uwagę zarówno szerokie prerogatywy udzielone po drugim wydaniu wzorcowym, jak i precedensy dziejowe oraz powszechną praktykę obrządków wschodnich" - podkreślono na konferencji prasowej w Watykanie.
Za zgodą ordynariusza także każdy kapłan, "jako pasterz określonej wspólnoty, będzie mógł ocenić celowość udzielania Komunii pod dwiema postaciami, za wyjątkiem przypadków, w których jest to niewskazane", wyjaśnił kard. Medina Estevez.
Wśród "memoriae ad libitum", czyli wspomnień, które można wprowadzić, jest m.in. wspomnienie św. Wojciecha (23 kwietnia) a wśród tych, które są obowiązkowe ("memoriae obligatoriae") mamy św. Maksymiliana Marię Kolbego (14 sierpnia). Prócz tego, poinformował prefekt watykańskiej kongregacji, "władza zwierzchnia zarządziła dodanie 11 nowych celebracji"; jedną z nich jest uroczystość św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) 9 sierpnia.
Do Ordo Missae, a dokładnie do "corpus praefationum" dodano prefację za męczenników, w dziale Mszy "ad diversa" włączono dwa szczegółowe formularze pochodzące z Mszału przedsoborowego; chodzi o Msze "Pro remissione peccatorum" i "ad postulandam continentiam".
Sekretarz Kongregacji abp Francesco Tamburrino zwrócił uwagę, że w tekście Mszału - a nie w aneksie do niego - znalazła się "ogromna ilość tekstów muzycznych gregoriańskich", w związku z czym można powiedzieć, że "sprzyja on udziałowi poprzez śpiew".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.