![][1]- Publikacja tego filmu była potrzebnym głosem na temat ważnego społecznie zjawiska, jakim jest Radio Maryja - tak o filmie Jerzego Morawskiego pt. "Imperium Ojca Rydzyka" wypowiedziała się Rada Etyki Mediów. [1]: zdjecia/zdjecia/rydzyk1.jpg
W liście do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji członkowie Rady podkreślają jednocześnie, że "film oparty głównie na świadectwie jednej osoby, przesycony komentarzem niejednokrotnie napastliwym wobec dyrektora rozgłośni, sprawia wrażenie materiału tendencyjnego, który miał skompromitować ojca Rydzyka".
Oto pełna treść dokumentu Rady Etyki Mediów:
Szanowny Pan Juliusz Braun
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Rada Etyki Mediów po obejrzeniu filmu Jerzego Morawskiego pt. "Imperium Ojca Rydzyka" (Program I TYP S.A., 25 listopada 2002) wyraża przekonanie, że publikacja tego filmu była potrzebnym głosem na temat ważnego społecznie zjawiska, jakim jest Radio Maryja. Radio to, mając miliony wiernych słuchaczy i licznych zwolenników, odgrywa istotną rolę w polskim życiu publicznym i dlatego może i powinno być przedmiotem zainteresowania niezależnych dziennikarzy.
Autor, dociekając prawdy, zabiegał o udział w filmie ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka oraz pracowników toruńskiej rozgłośni. Spotkał się jednak z odmową.
Film oparty głównie na świadectwie jednej osoby, przesycony komentarzem niejednokrotnie napastliwym wobec dyrektora rozgłośni, sprawia wrażenie materiału tendencyjnego, który miał skompromitować ojca Rydzyka.
Autor stawia jednak ważne dla opinii publicznej pytania o zgodność z prawem działań organizacyjno-finansowych dyrektora Radia Maryja.
Szkoda, że film nie podjął próby rozpoznania społecznej roli Radia Maryja - wówczas mógłby się stać początkiem niezwykle potrzebnej dyskusji o ofercie programowej tej rozgłośni, a także dialogu z rzeszami jej zwolenników.
Rada Etyki Mediów
Z upoważnienia REM
Cezary Gawryś (sekretarz)
Skomentuj tę wiadomość
Handel narkotykami, handel bronią, wymuszenia - i do tego posługują się brutalnymi metodami.
Papież Franciszek dobrze odpoczywał przez całą noc - poinformował Watykan we wtorek.
W ciągu minionego roku zmarło ponad 300 tys. osób, przy zaledwie 71 tys. urodzeń.
Wśród uwolnionych znaleźli się zarówno konserwatywni, jak też liberalni krytycy rządu w Rijadzie.
Oświadczenie w obronie Kizza Beigye podpisało 12 organizacji.