Prezydent Kuby Raul Castro podczas piątkowego spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem w Hawanie niespodziewanie wspomniał o możliwości przejścia na emeryturę. Nie powiedział jednak, kiedy miałby to zrobić - poinformowała agencja AP.
"Wkrótce będę miał 82 lata" - powiedział Castro dziennikarzom. "Mam prawo przejść na emeryturę, nie sądzicie?" - dodał.
Wypowiadał się podczas uroczystości zorganizowanej w mauzoleum żołnierzy radzieckich, w której uczestniczył wraz z Miedwiediewem.
Kubański prezydent w niedzielę ma zostać zatwierdzony na kolejną pięcioletnią kadencję. W piątek wezwał Kubańczyków do uważnego słuchania przemówienia, które wygłosi tego dnia, i zapewnił, że będzie ono ciekawe.
Może to być ostatni pięcioletni mandat Raula Castro jako prezydenta, jeśli dotrzyma on swej obietnicy, że nie będzie ubiegał się o sprawowanie urzędu prezydenta i innych stanowisk dłużej niż przez 10 lat. Z takim zapewnienie wystąpił na VI kongresie partii komunistycznej w 2011 r.
W czwartek na Kubę z oficjalną wizytą przybył premier Rosji. Wieczorem spotkał się z byłym prezydentem Fidelem Castro, który w 2006 roku z powodów zdrowotnych zrzekł się władzy na rzecz brata Raula.
Jak podał w piątek oficjalny dziennik "Granma", "w braterskiej i przyjaznej atmosferze" Fidel Castro i Miedwiediew omówili m.in. nowe porozumienia między dwoma krajami. Rozmawiali też na tematy międzynarodowe oraz te dotyczące sytuacji żywnościowej na świecie. "Granma" informuje w krótkim artykule na stronie internetowej, że poruszyli również kwestię "dramatycznego zagrożenia" wynikającego ze zmian klimatycznych.
Według gazety było to już drugie spotkanie Miedwiediewa i historycznego przywódcy rewolucji kubańskiej. Do pierwszego doszło w 2008 roku podczas wizyty Miedwiediewa na wyspie, gdy był on jeszcze prezydentem Rosji.
W czwartek Raul Castro i Miedwiediew nadzorowali podpisanie 10 nowych porozumień na rzecz zwiększenia współpracy dwustronnej. Dotyczą one m.in. uregulowania kubańskiego długu w wysokości 35 mld dolarów z czasów ZSRR.
Według rosyjskiego ministra przemysłu i handlu Denisa Manturowa dług zostanie częściowo umorzony, a częściowo zrestrukturyzowany na 10 lat. Wysokość umorzenia ma być ustalona do końca roku.
Obecnie planuje się umorzenie ok. 90 proc. - powiedział wysoki rangą rosyjski urzędnik.
Uregulowanie kubańskiego długu było jedną z przeszkód w normalizacji stosunków między Moskwą a Hawaną - przypomina agencja AFP.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.