Rada Stała Episkopatu Hiszpanii rozpoczęła dzisiaj obrady w Madrycie.
Główne tematy obrad to przygotowanie wiosennej sesji plenarnej episkopatu, przyjęcie podstawowych norm w formacji diakonów stałych w hiszpańskich diecezjach, a także sprawozdanie na temat motu proprio Intima Ecclesiae Natura, które dotyczy dzieł miłosierdzia. Ważnym punktem będzie przyznanie pomocy w oświetleniu katedr i ważnych świątyń. Rada Stała zapozna się również z przebiegiem aktualnego planu duszpasterskiego Kościoła w Hiszpanii, stanem ekonomicznym oraz dokona niezbędnych nominacji.
Wielu hiszpańskich biskupów zapowiada swój udział w ostatniej audiencji środowej Benedykta XVI. W specjalnym komunikacie Rada Stała Episkopatu podziękowała papieżowi za jego posługę na Stolicy Piotrowej oraz podkreśliła szczególną więź, jaka łączyła go z Hiszpanią, którą odwiedził trzykrotnie. Wziął udział w Światowym Spotkaniu Rodzin w Walencji, przybył jako pielgrzym do Santiago de Composteli, konsekrował świątynię Sagrada Familia w Barcelonie. „W pamięci są wciąż żywe wspomnienia z madryckich Światowych Dni Młodzieży” – podkreślił kard. Antonio María Rouco Varela, przewodniczący episkopatu. W najbliższych dniach we wszystkich diecezjach zostaną odprawione Msze dziękczynne za posługę Benedyka XVI.
Spotkanie Rady zostało przyśpieszone o kilka dni, ponieważ jej członkowie chcą wziąć udział w ostatniej audiencji środowej Benedykta XVI.
Nazwał ich "wariatami" i dodał, że nie pozwoli, by nadal "dzielili Amerykę".
W swojej katechezie papież skoncentrował się na scenie pojmania Jezusa.
2,1 mld. ludzi wciąż nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej.
Sytuację nauczycieli religii pogarsza fakt, że MEN dał im za mało czasu na przekwalifikowanie się.