W 26. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc złożył w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie positio - kluczowy dokument w procesie beatyfikacyjnym ks. Blachnickiego.
O złożeniu liczącego prawie tysiąc stron positio - dokumentu będącego opisem życia i cnót ks. Franciszka Blachnickiego - poinformował PAP w środę z Watykanu rzecznik metropolity katowickiego ks. dr Łukasz Gaweł. "Positio zostało złożone na ręce prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Amato" - powiedział ks. Gaweł.
O przygotowaniu positio archidiecezja katowicka poinformowała w poniedziałek, podkreślając, że jest to "ważny krok w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego", który rozpoczął się 9 grudnia 1995 r.
Kluczowymi momentami w procesach beatyfikacyjnych są: udowodnienie heroiczności cnót kandydata na ołtarze oraz kanoniczne stwierdzenie, że za jego wstawiennictwem dokonał się co najmniej jeden cud.
"Oczekujemy dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego; a naszą powinnością (...), diecezjan katowickich, także Ruchu Światło-Życie i wszystkich tych, którzy znali sługę Bożego ks. Blachnickiego, jest modlitwa o beatyfikację i (...) o znak nadzwyczajnego uzdrowienia" - mówił abp Skworc w poniedziałek, jeszcze przed wizytą w Watykanie, o staraniach zmierzających do beatyfikacji ks. Blachnickiego.
Ks. Franciszek Blachnicki, założyciel i duchowy ojciec Ruchu Światło-Życie (jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II) - urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku (Śląskie); zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy).
W czasie drugiej wojny światowej walczył z okupantem hitlerowskim, uczestniczył w kampanii wrześniowej, potem działał w konspiracji; w czerwcu 1940 r. został aresztowany przez gestapo, a następnie wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie; święcenia przyjął w 1950 r. Jako wikariusz pracował w kilku parafiach diecezji katowickiej. W pracy duszpasterskiej zwracał szczególną uwagę na formowanie grup elitarnych; wypracował metodę dziecięcych rekolekcji zamkniętych (15-dniowa Oaza Dzieci Bożych).
Od 1957 r. prowadził działalność na rzecz trzeźwości pod nazwą "Krucjata Wstrzemięźliwości". W 1960 r. ówczesne władze zlikwidowały centralę Krucjaty, a w 1961 r. ks. Blachnickiego aresztowano pod zarzutem wydawania nielegalnych druków i rozpowszechniania informacji o prześladowaniu Kościoła w Polsce. Został skazany na 13 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata.
W 1963 r. ks. Blachnicki podjął się na nowo prowadzenia rekolekcji oazowych. Metodę 15-dniowych rekolekcji stosował stopniowo do grup młodzieży, dorosłych i rodzin; opracował specjalne materiały i pomoce. W ten sposób oazy rozwinęły się w ruch, zwany Ruchem Światło-Życie. Największy rozwój ruchu oazowego nastąpił w latach 1970-80.
Stan wojenny zastał go w Rzymie. W roku 1982 osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu i rozpoczął organizowanie Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie. Zmarł nagle w Carlsbergu w 1987 r.
Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1994) oraz Krzyżem Oświęcimskim (1995). W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem (ponowny pochówek szczątków duchownego odbył się w mieście, w którym przez wiele lat organizowano rekolekcje oazowe formacji Światło-Życie).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.