Myślę, że metropolita chce zmienić nasze spojrzenie na Kościół rosyjski -
powiedział kard. Józef Glemp po spotkaniu z metropolitą smoleńskim i
kaliningradzkim Cyrylem, którego przyjął w sobotę w swej warszawskiej
rezydencji.
Od spotkania z Prymasem Polski gość z Rosji rozpoczął swój kilkudniowy pobyt w Polsce, podczas którego m.in. otrzyma doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, złoży wizytę prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i spotka się z kierownictwem Polskiej Rady Ekumenicznej.
Kard. Glemp oświadczył, że w czasie rozmowy nie poruszano sprawy ewentualnego przyjazdu do Polski patriarchy moskiewskiego Aleksego II i jego spotkania z Papieżem, ale omawiano "znacznie poważniejsze sprawy stosunków między Kościołami Polski i Rosji". - Stosunki te są bardzo otwarte m.in. ze względu na kontakty z Unią Europejską, do której Rosja wcześniej czy później też wejdzie - stwierdził kard. Glemp. Dodał, że jego gość był bardzo zatroskany o przyszłość naszego kontynentu, jest przy tym dobrze zorientowany w sprawach integracji i na bieżąco śledzi związane z tym wydarzenia.
Metropolita mówił o potrzebie uwzględniania tych wartości i zasad, które są uniwersalne, a których źródłem jest chrześcijaństwo i "jeszcze inne źródła religijne", ale zawsze chodzi o ich wymiar uniwersalny, a nie tymczasowy - podkreślił kard. Glemp. Zwrócił uwagę, że w ujęciu gościa z Rosji "najważniejsza wydaje się wolność, ale nie pojmowana jako swawola, która nie wróży przyszłości", lecz w znaczeniu chrześcijańskim.
- Mówiłem także, że nasze kontakty, niezależnie od granicy, która będzie inna po wejściu Polski do Unii, będą się przenikać, bo i turystyka, i kultura będą nadal na nie oddziaływać - powiedział kard. Glemp.
Dodał, że metropolita Cyryl zna wszystkie te sprawy, gdyż uważnie obserwuje życie Kościoła. - Przekazał bardzo serdeczne pozdrowienia od patriarchy Aleksego II, wiedząc, że się już parokrotnie spotkaliśmy. Ja także przekazałem pozdrowienia dla patriarchy, nie mówiąc nic o jakichś konkretach - oświadczył Prymas Polski. Zaznaczył, że po obu stronach istnieje chęć wspólnego działania na wielu odcinkach - obrona życia, stosunek do małżeństw naturalnych jako związku kobiety i mężczyzny itp.
Hierarcha rosyjski okazał też, jak poinformował kard. Glemp, zainteresowanie świątynią Opatrzności Bożej, którą chciałby odwiedzić, choć nie wie jeszcze, czy i ewentualnie kiedy będzie mógł to spełnić. - Chciałby też udać się do naszej katedry warszawskiej, co świadczy o dużym zainteresowaniu Kościołem w Polsce i w stolicy - dodał Prymas Polski.
Na zakończenie swej krótkiej wypowiedzi dla prasy zapowiedział, że jeśli świątynia ta będzie już gotowa do poświęcenia, a on sam "będzie jeszcze żył i będzie miał taką możliwość", to oczywiście postara się zaprosić na tę uroczystość wielu gości, a "sam zaproszony zdecyduje, czy przybędzie czy nie".
Metropolita Cyryl (Gundiajew), odpowiedzialny w Patriarchacie Moskiewskim za zewnętrzne stosunki i kontakty Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, przybył do Polski 27 marca na zaproszenie Unii Chrześcijańsko-Społecznej. Dziś wieczorem weźmie udział a nieszporach w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie, w niedzielę 28 marca - w liturgii w tejże świątyni, po czym będzie zwiedzał stolicę.
W poniedziałek 29 marca w godzinach porannych otrzyma doktorat honorowy z teologii Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, po czym weźmie udział w rozpoczynającej się w tej uczelni konferencji międzynarodowej nt. różnorodności i wielości kultur w jednoczącej się Europie. Wieczorem przyjmie go prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.
We wtorek 30 marca, po zakończeniu konferencji, o godz. 12 przewidziany jest udział hierarchy w posiedzeniu Polskiej Rady Ekumenicznej, a po południu wyjazd do Krakowa, gdzie nazajutrz będzie zwiedzał miasto i przyjmie go miejscowy metropolita kard. Franciszek Macharski. Następnie gość z Rosji powróci do Warszawy, skąd 1 kwietnia odleci z powrotem do swego kraju.
«« | « |
1
| » | »»