W Kazimierzu Dolnym 150 biznesmenów zapoznawało się z Katechizmem Kościoła Katolickiego
„Katowanie Katechizmem Kościoła Katolickiego” – tak w przenośni określali trzydniowe rekolekcje przedsiębiorcy z różnych stron Polski, którzy od 8 do 10 marca w Domu Formacyjno-Rekolekcyjnym Sióstr Betanek w Kazimierzu Dolnym uczestniczyli w katechezach i wspólnej modlitwie.
Rekolekcje, zorganizowane przez duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców „Talent, poprowadził ks. Wiktor Ojrzyński – prekursor spotkań z polskimi biznesmenami, a obecnie proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie na Jelonkach.
Ks. Ojrzyński podczas kilku katechez analizował m.in. rolę Katechizmu Kościoła Katolickiego w życiu przedsiębiorcy i funkcjonowaniu prywatnej firmy, a także zasady organizacji „nowoczesnej firmy chrześcijanina” i sens robienia rachunku sumienia przez ludzi zajmujących się biznesem.
„Zdolność do bycia twórczym zawiera się w istocie naszego stworzenia – kreatywność jest obowiązkiem firmy, talenty w firmie nie mogą być uśpione” – mówił rekolekcjonista.
Podczas wszystkich katechez zapraszał do regularnego korzystania z KKK , wskazując na bogactwo treści do wykorzystania w codziennej praktyce przedsiębiorcy, apelował o „niezamykanie uszu i oczu” na obecność Boga w życiu gospodarczym.
Uczestnicy otrzymywali specjalne „zdania do modlitwy osobistej”, spotykali się w „grupach dzielenia”, a przed każdym posiłkiem były odczytywane fragmenty KKK. Przedsiębiorcy uczestniczyli też we Mszach świętych, modlitwie liturgicznej oraz nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
W ostatnim dniu rekolekcji blisko sto procent uczestników pojęło zobowiązanie – zawierzenia swych firm Najświętszemu Sercu Jezusa, co skutkowało podpisaniem stosownych deklaracji.
W rekolekcjach uczestniczyli przedsiębiorcy z m.in. Warszawy, Krakowa, Lublina, Kielc, Opola, Wyszkowa, Podkarpacia. Reprezentowali usługi (np. szklarskie, perukarskie, wyposażenia wnętrz), branżę odzieżową, obuwniczą, kolejnictwo, ubezpieczenia, biura rachunkowe.
Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent, prowadzone przez księży sercanów, działa od 1999 r. Wielkopostne rekolekcje „Talentu” organizowane są od 11 lat, początkowo tylko w Gródku n. Dunajcem (diecezja tarnowska), a potem także w innych diecezjach – od kilku lat w Kazimierzu Dolnym. Organizatorzy szacują, że wzięło w nich udział ok. 2 tysięcy osób.
Duszpasterskie spotkania „Talentu”, prowadzone przez księży sercanów – warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje – gromadzą w skali roku co najmniej tysiąc osób.
Środowiska „Talentu” spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna – do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.