Jest coś fascynującego w samym istnieniu papieskiego urzędu. Muszą to przyznać nawet nieuprzedzeni niewierzący. Trwa nieprzerwanie dwa tysiące lat, mimo tylu rozczarowań i zawieruch.
„Wedle wszelkiego rachunku prawdopodobieństwa już nieraz powinien zginąć”, jak zauważył kiedyś trzeźwo kard. Joseph Ratzinger. Prymat. Tym słowem teologia określa wyjątkowość Piotra i jego następców. Pojawiają się dwa pytania. Pierwsze: co na ten temat mówi Nowy Testament? Drugi problem dotyczy samego procesu przekazywania misji Piotrowej, czyli sukcesji. Czy władza rybaka z Galilei była jego osobistym przywilejem czy też powinna być przekazywana jako trwały urząd, element struktury Kościoła? Analizując teksty Nowego Testamentu ks. Tomasz Jaklewicz w przystępny sposób przekazuje teologię papiestwa.
Poza tym w numerze:
Droga na Golgotę [ks. Tomasz Jaklewicz]
Naśladować Jezusa znacz y pójść Drogą Krzyżową. Nie dlatego, że Bóg lubuje się we krwi i śmierci. Ale dlatego, że miłość oznacza zgodę na danie siebie bez względu na cenę. Odruchowo uciekamy przed krzyżem, stronimy od słabych, przegranych, wyśmianych, brudnych, od takich, z których nic nie ma. Nie chcemy się brudzić cudzym potem i krwią. Ale takie „ubrudzenie” może okazać się początkiem czegoś wielkiego i pięknego – początkiem przemiany serca, obudzeniem uśpionych pokładów dobra, wrażliwości, współczucia, ofiarności. Więc może lepiej nie szemrać przeciwko Bogu, kiedy wciąga nas w jakąś przegraną, beznadziejną historię. On wie lepiej.
Pruję do przodu! [Marcin Jakimowicz]
Jako kilkulatek na rysowa ł na lekcji samolot i podpisał „pruję do przodu”. I leciał. Ja k na skrzydłach. Zakochany po uszy w Kościele założyciel Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich, który… zmywał po braciach naczynia. Jaki był zmarły przed dwoma tygodniami Pierre-Marie Delfieux? Dlaczego nazywano go jedną z najważniejszych postaci współczesnego Kościoła? Wspominają go współbracia i współsiostry. Z ich wypowiedzi wyłania się obraz niezwykłego człowieka: pięknego, prostego, radosnego, oddanego Bogu i braciom. Nieustannie odsyłał do Boga, nie zatrzymywał na sobie. Nie „pudrował” siebie. Był zwykłym, słabym człowiekiem i nigdy tego nie ukrywał. Cały czas mówił, że droga do świętości prowadzi przez naszą niedoskonałość. Kochał Kościół.
Długa droga do domu [Paulina Skiba]
Kiedy uciekała z Chin, miała 16 lat. Bez obywatelstwa, bez prawa do legalnego życia. Za to z nadzieją, że w Europie czeka ją lepsza przyszłość. Zgodnie z chińskim prawem Lili, jako trzecie dziecko w rodzinie, w ogóle nie powinna istnieć. Mieszka w Polsce, studiuje. Spotkała wielu dobrych ludzi, którzy pomogli przezwyciężyć inercję biurokracji. Jej niezwykła historia została opisana przez Paulinę Skibę. Za ten tekst przyznano autorce główną nagrodę w konkursie literackim Festiwalu HumanDoc 2012.
Gwiazdy pod jednym dachem [Barbara Gruszka-Zych]
Każdy z 40 rezydentów ma pokój pokazujący jego charakter. Powstały z fragmentów dawnych mieszkań i z tego, co zostało w spadku po kolegach. Wnętrze przypomina pałac, bo antyki z duszą przywozili tu znani artyści. – Jeżeli istnieje niebo, to będzie w nim Skolimów – jest przekonany Zbigniew Umiński. – Tylko tam nic nas nie będzie bolało – mówi. O Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie opowiada Barbara Gruszka-Zych często oddając głos jego mieszkańcom. Wielu rezydentów ma rodziny, ale wybiera pobyt tutaj. Najbliżsi nie chcieli tu puścić aktorki Ireny Górskiej-Damięckiej, ale ona się uparła, że to jej dom, bo należy do wielkiej rodziny aktorskiej.
Istnieje małe ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa ptasiej grypy A(H5N8) wśród ludzi.
"Izrael zapłacił za szczepionki ponad dwa razy więcej niż Unia Europejska i ma ich pod dostatkiem".
Zmiana wynika z najnowszej rekomendacji Rady Medycznej przy premierze.