„Wybór nowego Papieża jest punktem zwrotnym w życiu Kościoła katolickiego, ale ma też znaczenie dla ludzi innych Kościołów i wyznań”. Słowa te czytamy w przesłaniu, jakie skierował do Franciszka I sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.
Pisząc o osobie pierwszego Papieża pochodzącego z południowej części naszego globu, pastor Olav Fykse Tveit nazywa go „pielgrzymem sprawiedliwości i pokoju, który prowadził prosty styl życia i wyraża troskę o sprawiedliwość społeczną oraz promocję ubogich”. Sekretarz ekumenicznej organizacji zrzeszającej Kościoły innych wyznań z całego świata przypomina, że od czasów Soboru Watykańskiego II prowadzi ona konstruktywny dialog i współpracuje z Kościołem katolickim. Duchowny wyraża nadzieję na ścisłą współpracę również w czasie obecnego pontyfikatu.
Na wybór pierwszego Papieża pochodzącego z Ameryki Łacińskiej pozytywnie zareagowali też chrześcijanie innych wyznań z tej części świata. Gratulują mu wyboru sekretarz generalny Latynoamerykańskiej Rady Kościołów pastor Nilton Giese i pastor Antonio Carlos Alfredo Dourte Voelker, przewodniczący obejmującego m.in. Argentynę Kościoła Ewangelickiego Rio de la Plata.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.