W Rosji nie milkną komentarze związane z nowym Papieżem. Oceny i oczekiwania wyrażają przedstawiciele Kościoła katolickiego i rosyjskiego prawosławia.
Patriarcha Cyryl wysłał do Ojca Świętego list gratulacyjny, w którym wyraził nadzieję na kontynuację dobrych stosunków prawosławno-katolickich i współpracę we wspieraniu ubogich. Podkreślił, że troska o biednych i cierpiących stanowi jeden z priorytetów działalności Kościołów katolickiego i prawosławnego.
Nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurković wskazał na bardzo dobre relacje obecnego Papieża z rosyjskim prawosławiem, gdy był jeszcze kardynałem. Przypomniał jego kontakty z hierarchami prawosławnymi z Rosji i częstą obecność na liturgiach prawosławnych w soborze katedralnym Zwiastowania w Buenos Aires, należącym do patriarchatu moskiewskiego.
Z kolei przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych metropolita Hilarion Ałfiejew przestrzegł przed wspieraniem idei uniatyzmu, bardzo jego zdaniem szkodzącej stosunkom prawosławno-katolickim. W sobotnim programie telewizyjnym 16 marca pozwolił sobie na długi dyskurs na temat negatywnego stosunku Rosjan do jezuitów. Wyraził przy tym nadzieję, że przy nowym Papieżu stosunki prawosławno-katolickie nie stracą swojej pozytywnej dynamiki, jakiej nabrały za pontyfikatu Benedykta XVI.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.