Reklama

Co się zdarzyło na Grabarce?

Co roku na Świętej Górze Grabarce spotykają się wierni Kościoła prawosławnego z całej Polski. Jest to jedyny taki dzień i miejsce, w którym chrześcijanie obrządku wschodniego tak tłumnie manifestują swoją wiarę.

Reklama

- Tutaj można zobaczyć, że polski Kościół prawosławny, nie jest tylko reliktem przeszłości, ale naprawdę żyje - tłumaczy ks. Antoni Chabura, duszpasterz z Zielonej Góry. Co roku na święto Spasa Izbawnika (Przemienienia Pańskiego, które przypada 19 sierpnia wg starego kalendarza juliańskiego) przybywa na Grabarkę, koło Siemiatycz kilkadziesiąt tys. prawosławnych. Rekordowym był rok 2000, kiedy greccy mnisi z Atosu przywieźli kopię cudownej ikony Matki Bożej Iwierskiej. Wtedy zgromadziło się grubo ponad 100 tys. wiernych. Dlatego Grabarka, gdzie znajduje się także największy w naszym kraju monaster żeński, jest powszechnie uważana za duchowe centrum, a nawet serce polskiego prawosławia.

Las krzyży

Prawie każdy pielgrzym przychodzi na Grabarkę ze swoim krzyżem wotywnym, który po poświęceniu przez kapłana, zostawia na wzgórzu koło cerkwi. Obecnie są tam setki tysięcy krzyży, tworzących prawdziwy las. Stare, te z przed kilkudziesięciu lat, próchnieją i są usuwane. Ale na ich miejscu natychmiast pojawiają się kolejne. Obecnie trudno jest oszacować ile jest tutaj krzyży, ale na pewno trzeba mówić o dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy. Dlatego góra na Grabarce, często jest popularnie nazywana Górą Krzyży. Na święto Przemienienia Pańskiego co roku w każdej pieszej pielgrzymce jest niesiony kilkumetrowy krzyż. Ponadto wielu z pątników ma również mniejsze krzyże, które przynoszą w swoich indywidualnych intencjach. Na niektórych z nich można przeczytać intencje np. za męża alkoholika, za mamę chorą na raka, za zdanie matury, etc. Z lewej strony cerkwi można obejrzeć stare nadpalone krzyże. Zostały one specjalnie zostawione, aby wierni nie zapomnieli o pożarze z 1990 roku, kiedy to drewniana świątynia doszczętnie spłonęła. Podczas głównej Świętej Liturgii zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce, abp Sawa, dziękował i błogosławił wszystkich pielgrzymów, a w szczególności tych, którzy przyszli na Grabarkę pieszo ze swoimi krzyżami. - Oni niosą krzyż, a krzyż jest tym narzędziem, którym Chrystus zwyciężył zło - podkreśla metropolita Sawa.

Duchowe naładowanie

Pielgrzymi, którzy przyszli bądź przyjechali na Grabarkę w wigilię święta Przemienienia Pańskiego, całą noc spędzają na modlitwie, śpiewie i przystępowaniu do sakramentu pojednania. Jeden z prawosławnych duchownych mówi, że przyjechał tutaj z żoną i dziećmi. - Spieszę się na swój dyżur spowiedniczy - mówi.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama