Niech każda Eucharystia będzie wyznaniem wiary oraz budowaniem komunii, wspólnoty Boga z człowiekiem i ludzi między sobą, bo Ecclesia de Eucharystia vivat” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w Wielki Czwartek, 28 marca br., do księży archidiecezji katowickiej zgromadzonych w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach na Mszy Krzyżma Świętego.
Abp Skworc wezwał księży, by ich wiara była zawsze nowym, Bożym spojrzeniem na świat zbawiony przez Chrystusa, na bliźniego, na dzieje Kościoła i świata, nieustannym nawracaniem się, całkowitym przylgnięciem do Boga, oparciem swojego życia jedynie na Bogu w pełnej ufności. Gorąco zachęcał zgromadzonych do troski o własną wiarę. „Może trzeba, abyśmy nieraz morze narzekania na małą wiarę ludzi i współbraci, przemienili w krople osobistej modlitwy – by nie ustała ich wiara, by została pomnożona przez Pana” – stwierdził.
Kaznodzieja poruszył też temat zawierzenia i zaufania. „Zasadniczo sobie wierzymy, mamy do siebie zaufanie, bywa ono jednak ograniczane negatywnymi doświadczeniami: nadużyciem zaufania. Wtedy takiego człowieka nie obdarzamy wiarą; przestał być wiary-godny, stracił wiary-godność” – powiedział i dodał: „Drodzy bracia, to ważne, aby we wspólnocie naszego prezbiterium mieć nawzajem do siebie zaufanie. Takim zaufaniem was obdarzam. Pamiętajcie, że wiarygodność i wzajemne zaufanie budują naszą komunię i są przykładem dla wiernych, którzy od nas chcą uczyć się życia w prawdzie, którą głosimy i którą żyjemy”.
Przywołując postać Abrahama, abp Skworc wskazał, że podobnie jak jego wiara przechodziła próby, tak i każdy kapłan poddawany jest próbom wiary. Jedną z nich próba wykorzenienia, czyli konieczność rezygnacji z życia rodzinnego, a nawet opuszczenia swego lokalnego Kościoła, by służyć ludziom np. tam, gdzie poszli „za chlebem”. Jest też próba posłuszeństwa. „Każdy z nas, wezwany do paschy posłuszeństwa, ma wydawać siebie codziennie w ręce Boga i ludzi i stać się świadkiem spraw najważniejszych, które Bóg pragnie ofiarować ludzkości” – stwierdził metropolita katowicki.
Na koniec powiedział, że do Eucharystii integralnie przynależy gest umywania nóg, służba. „Niech każda Eucharystia będzie wyznaniem wiary oraz budowaniem komunii, wspólnoty Boga z człowiekiem i ludzi między sobą, bo Ecclesia de Eucharystia vivit!” - zakończył i wezwał zebranych księży, aby w tym duchu odnowili swoje kapłańskie przyrzeczenia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.