Reklama

Metropolita Krzysztof ustąpił

Metropolita Ziem Czeskich i Słowacji uzasadnił swoją decyzję potrzebą "rozładowania napięcia" w jego Kościele

Reklama

Metropolita Ziem Czeskich i Słowacji Krzysztof ustąpił 12 kwietnia z tego urzędu – oświadczył sekretarz prasowy eparchii (diecezji) ołomuniecko-morawskiej Roman Juriga. Nastąpiło to na nadzwyczajnym posiedzeniu Świętego Synodu tamtejszego Kościoła prawosławnego w Ołomuńcu. Według Jurigi była to samodzielna decyzja metropolity, który chciał w ten sposób zachować jedność w Kościele. Tymczasowym zwierzchnikiem prawosławnych czeskich i słowackich został arcybiskup ołomuniecko-morawski Symeon.
„Metropolita zauważył, że istnieje tu pewne napięcie, które niepotrzebnie jest dramatyzowane, toteż uznał za stosowne przywrócić spokój, ustępując” – powiedział Juriga. Podkreślił, że w ostatnim czasie hierarcha dużo pracował i obecnie będzie mógł się zająć pracą naukową i poświęcić się modlitwie.

„Musimy teraz przejąć jego zadania i zająć się zbliżającymi się obchodami 1150. rocznicy przybycia świętych Cyryla i Metodego [na dzisiejsze Morawy]” – oznajmił abp Symeon. Przypomniał, że są one przewidziane na koniec maja i spodziewane jest przybycie na nie patriarchów i innych wysokich hierarchów z całego świata prawosławnego.

Nowy tymczasowy zwierzchnik czeskiego i słowackiego prawosławia ma pełnić swój urząd 40 dni, ale być może czas ten nieco się wydłuży. Dotychczasowy zwierzchnik będzie odtąd używał tytułu honorowy arcybiskup praski oraz metropolita Ziem Czeskich i Słowacji i będzie przebywał w klasztorze Przemienienia Pańskiego w Teszowie.

Kilka tygodni temu czeska prywatna telewizja Nova podała, że metropolita Krzysztof miał 7-letni romans z żoną jednego z księży, a także kilka kochanek i w sumie mógł mieć z nimi nawet 10 dzieci. Sam zainteresowany odrzucił te oskarżenia, twierdząc, iż wprawdzie rzeczywiście ma dwie córki: Kateřinę i Zuzanę, ale pochodzą one z jego małżeństwa zawartego jeszcze przed wstąpieniem do klasztoru. Według otoczenia metropolity rozpętana obecnie kampania przeciw niemu jest dziełem ludzi, którzy chcą kontrolować duże sumy pieniędzy, jakie może otrzymać Kościół prawosławny w Czechach w ramach rekompensaty za majątek zabrany mu przez władze w okresie komunistycznym. W grę wchodzi suma 1,14 miliarda koron.

Sprawą ewentualnego złamania przez Krzysztofa mniszych ślubów czystości zajmował się Synod już na początku marca. Po zbadaniu otrzymanych wiadomości stwierdzono, że roszczenia jednej z kobiet, jakoby była ona wykorzystywana seksualnie przez hierarchę, okazały się bezpodstawne, podobnie jak skarga grupy parafian z innej miejscowości. Uznano, że cały problem został wywołany celowo, aby zaszkodzić Kościołowi w obliczu zbliżającego się wypłacenia mu wysokich odszkodowań za utracony niegdyś majątek. Niemniej jednak zażądano od zwierzchnika wyjaśnień, dając mu na to czas do połowy maja i obecna jego decyzja jest m.in. odpowiedzią na te żądania.

Metropolita Krzysztof urodził się jako Radim Pulec 29 czerwca 1953 w Pradze w rodzinie duchownego Czeskiego Kościoła Starokatolickiego. Ukończył protestancki wydział teologiczny w Pradze, po czym krótko działał w swym Kościele. Prawdopodobnie szybko przeszedł na prawosławie, bo już w 1974, gdy miał 21 lat, przyjął święcenia diakonatu i prezbiteratu. Wcześniej ożenił się. Doczekał się dwóch córek, ale też szybko się rozwiódł. Ma za sobą studia teologiczne w Preszowie na Słowacji (1979), Zagorsku (dzisiejszy Siergijew Posad; 1984) w Rosji i w Atenach (1987). Podczas pobytu w ówczesnym ZSRR wstąpił w 1985 do klasztoru Świętej Trójcy i św. Sergiusza w Zagorsku, przyjmując imię Krzysztof.

17 kwietnia 1988 został konsekrowany na biskupa ołomunieckiego i morawskiego, w 2000 – po śmierci metropolity Doroteusza, ówczesnego zwierzchnika Kościoła na ziemiach czeskich – mianowano go metropolitą praskim i czeskim, ale nie głową całego Kościoła. Tytuł ten przysługiwał wówczas arcybiskupowi preszowskiemu Mikołajowi, ale gdy ten zmarł w 2006, 2 maja tegoż roku abp Krzysztofa wybrano na metropolitę Ziem Czeskich i Słowacji, piątego w dziejach tego Kościoła, od czasu, gdy w 1951 otrzymał on autokefalię od Patriarchatu Moskiewskiego (chociaż przed wojną Kościołem macierzystym dla prawosławnych w Czechosłowacji był Patriarchat Serbski). Intronizacja (oficjalne objęcie urzędu) nastąpiła 28 tegoż miesiąca.


Nowy tymczasowy zwierzchnik tego Kościoła, metropolita ołomuniecki Symeon urodził się w Pradze w 1926 w rodzinie serbskiej jako Radivoj Jakovlević. Ukończył już po wojnie studia teologiczne w Leningradzie, po czym pracował jako wykładowca i obronił doktorat na wydziale teologicznym w Preszowie. Ożenił się i w 1958 przyjął święcenia kapłańskie. W wieku 70 lat owdowiał i wstąpił do klasztoru, przyjmując imię Symeon. W 1998 został konsekrowany na biskupa.


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama