Papież Franciszek podtrzymał decyzję o reformie żeńskich zgromadzeń zakonnych w USA, jaką zarządziła Kongregacja Nauki Wiary za poprzedniego pontyfikatu.
Zmiany dotyczą liberalnego, większościowego nurtu amerykańskich zakonnic, zrzeszonych w Konferencji Przełożonych Zakonów Żeńskich (LCWR). W ubiegłym roku Stolica Apostolska zażądała od sióstr zmian i wyznaczyła im swego nadzorcę. Zakonnicom zarzucono odstępstwa od nauczania Kościoła w tak istotnych kwestiach jak aborcja, eutanazja, święcenia kobiet czy homoseksualizm, a także brak jedności z amerykańskim episkopatem.
Dziś przedstawicielki amerykańskich sióstr gościły w Watykanie. Po raz pierwszy spotkały się z nowym prefektem Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerhardem Müllerem (reformę zarządził jego poprzednik kard. William Levada, Amerykanin). Oświadczył on zakonnicom, że ostatnio rozmawiał o nich z Papieżem Franciszkiem, który uznał zasadność zastosowanych względem nich środków. Abp Müller przypomniał siostrom, że zgodnie z nauczaniem Soboru zakony mają służyć jedności kościelnej, opartej na wierze i nauczaniu Kościoła pod kierunkiem Magisterium. Natomiast organizacje zrzeszające różne zakony mają wspierać ich współpracę z episkopatem i poszczególnymi biskupami. Zgodnie z prawem kanonicznym są one podporządkowane Stolicy Apostolskiej.
Prefekt Kongregacji Nauki Wiary nie omieszkał też zapewnić siostry o wdzięczności za ich wkład w życie Kościoła za pośrednictwem zakonnych szkół, szpitali czy instytucji charytatywnych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.