Łyżeczka z napisem „Karmisz nad do syta” dla uczestników, stuły i medale dla Księży oraz pamiątkowe chusteczki dla Sióstr Zakonnych - to symbole XVII Spotkania Młodych Lednica, które odbędzie się w tym roku 1 czerwca.
Symbole nieprzypadkowe, bo w tym roku ojciec Jan Góra wraz z młodzieżą z poznańskiej Wspólnoty Lednica 2000 zaproponował temat ojcostwa.
Najważniejszy z tegorocznych symboli - łyżeczka - symbolizuje troskę i opiekę, jaką obdarza swoje dzieci ojciec - karmiciel rodziny. Podkreśla również istotną zależności między rodzicami i dziećmi: na początku rodzice zajmują się dziećmi, by po latach role się odwróciły.
Stuła to specjalny dar dla kapłanów, którzy służąc ludziom są duchowymi ojcami każdego dnia. Logo Lednicy będzie przypominać o obecności na Spotkaniu. Dodatkowym prezentem będzie również pamiątkowy medal, przypominający, że nad brzegami Jeziora Lednica, Polska przyjęła chrzest.
Jak mówi dominikanin, ojciec Jan Góra - pomysłodawca spotkań nad Lednicą, „Ojcostwo to jest zwycięstwo bycia dla drugiego nad byciem dla sobą. To znaczy, że ten drugi jest w pewnym momencie ważniejszy” oraz dodaje, że ojcostwo z natury jest dojrzałością człowieka, bo nie jest ojcostwem tylko przekazanie życia fizycznego - to jest trochę mało.
W ubiegłych latach uczestnicy otrzymywali między innymi: krzyżyki, pierścienie, medaliki, chlebki w kształcie Pisma Świętego, a nawet ampułki z winem, brewiarze. W ubiegłym roku każdy wrócił do domu z wyborem tekstów z Dzienniczka świętej siostry Faustyny.
Ogólnopolskie Spotkania Młodych na Lednicy jest organizowane przez Wspólnotę Lednica 2000 w Poznaniu, a do ubiegłego roku przez Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów. W rekordowych latach na Pola Lednickie k. Gniezna przybywało nawet ponad sto tysięcy pielgrzymów. Od kilku lat liczba uczestników Spotkania oscyluje około 60 000 osób, ale nadal to najważniejsze spotkanie religijne w Polsce z udziałem uczniów i studentów. Każdego roku Spotkanie nad Lednicą ma swój motyw przewodni, scenariusz hasło i piosenkę. Tegoroczne spotkanie rozpoczyna cykl przygotowujący do rocznicy 1050-lecia chrztu Polski, które będzie obchodzone w 2016 roku.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.