Nie przyjmą tych zwłok

Żaden cmentarz w stanie Massachusetts nie chce przyjąć zwłok jednego z zamachowców z Bostonu, a władze odmawiają interwencji w tej sprawie - poinformowała we wtorek agencja AFP.

Mający czeczeńskie pochodzenie Tamerlan Carnajew zginął 18 kwietnia podczas policyjnego pościgu i do zeszłego tygodnia jego zwłoki leżały w kostnicy, do czasu kiedy sprawą pogrzebu zgodził się zająć jego wuj, mieszkający pod Waszyngtonem Rusłan Carni (Ruslan Tsarni).

W mieście Cambridge, w którym Tamerlan Carnajew mieszkał 10 lat, postawiono sprawę jasno: o pochówku tam nie ma mowy. Jak napisał w komunikacie szef lokalnej administracji, pogrzeb i związane z tym zainteresowanie mediów przeszkodziłyby mieszkańcom w próbie powrotu "do normalnego życia".

"To nie leży w gestii władz stanowych czy federalnych" - oświadczył w poniedziałek gubernator stanu Massachusetts Deval Patrick, dodając, że sprawa należy do rodziny, a "przed rodziną stoją pewne możliwości". Jakie - nie wskazał.

Amerykańska żona Tamerlana Carnajewa, Katherine Russell, poinformowała w zeszłym tygodniu, że sprawę pochówku męża przekazała jego czeczeńskiej rodzinie.

Carni po przyjeździe do Massachusetts napotkał na trudności. W końcu znalazł dom pogrzebowy w Worcester, o godzinę drogi od Bostonu, gdzie znają obrządek muzułmański. Po przeniesieniu tam ciała pod budynkiem pojawili się manifestanci, a w sprawie pochówku nic nie udało się zrobić.

Manifestujący tam William Breault zaapelował w poniedziałek o zbiórkę środków na przewiezienie ciała do rodzinnego Dagestanu Carnajewów. Jego apel - według agencji AFP - żadnego zainteresowania nie wzbudził.

Imam Talal Eid, założyciel muzułmańskiego instytutu w Bostonie, powiedział, że "jest zatroskany" i gotów "apelować do prezydenta Baracka Obamy".

Zamach w Bostonie, w którym zginęły trzy osoby, a ponad 200 zostało rannych, przeprowadzili 15 kwietnia dwaj bracia, Tamerlan i Dżochar Carnajewowie. Starszy z nich, Tamerlan, został zabity przez policję, a 19-letni Dżochar został ciężko ranny i przebywa w szpitalu.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
wiecej »