Od spotkania z przewodniczącym ChRL, Xi Jinpingiem rozpoczęła się dziś wizyta patriarchy Moskwy i Wszechrusi, Cyryla I w tym kraju. Pobyt zwierzchnika rosyjskiego prawosławia na terenie Chińskiej Republiki Ludowej trwać będzie 5 dni - do 15 maja.
Jak poinformował Patriarchat Moskiewski podczas rozmów w Wielkiej Hali Ludowej podkreślono znaczenie tej historycznej wizyty dla relacji chińsko-rosyjskich. Chiński przywódca zauważył, że patriarcha Cyryl jest pierwszym zwierzchnikiem rosyjskiego prawosławia odwiedzającym ten kraj, a jego wizyta wskazuje na wysoki poziom relacji dwustronnych.
W programie wizyty patriarchy Cyryla obok uroczystości liturgicznych przewidziano również spotkania z przedstawicielami pięciu uznawanych w tym kraju wspólnot wyznaniowych: katolicyzmu, protestantyzmu, buddyzmu, islamu i taoizmu, a także funkcjonariuszami chińskimi odpowiedzialnymi za politykę wyznaniową. Przy okazji zauważono, że prawosławie w tym kraju nie ma osobowości prawnej.
Patriarcha Cyryl odprawi liturgię w katedrze prawosławnej w Harbinie oraz spotka się z przedstawicielami chińskiej wspólnoty prawosławnej na terenie ambasady Federacji Rosyjskiej w Pekinie. Podczas wizyty zwierzchnika rosyjskiego prawosławia przewidziano również prezentację jego książki „Wolność i odpowiedzialność" przetłumaczonej na język chiński.
Biuro prasowe Patriarchatu Moskiewskiego podkreśla, że wizyta Cyryla I ma umocnić przyjazne relacje obydwu krajów i przypomina, że w ciągu wieków służyła temu celowi sięgająca schyłku XVII wieku działalność w Chinach kapłanów prawosławnych.
Na terenie ChRL jest dziś około 15 tys. wyznawców prawosławia, w większości pochodzenia rosyjskiego. Mieszkają oni głównie w Harbinie, na terenie Mongolii Wewnętrznej, w regionie Sinciang a także w Pekinie i Szanghaju. Nie mają oni dotychczas własnego kapłana. Na uroczystości Bożego Narodzenia czy Wielkanocy przybywają duchowni z Rosji, sprawując liturgię na terenie ambasady lub konsulatów rosyjskich.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.