Nasz redakcyjny kolega, fotoreporter Jakub Szymczuk, zdobył I nagrodę w kategorii "Życie codzienne" w konkursie Grand Press Photo.
W Grand Press Photo 2013 oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2012 roku a 31 marca 2013 roku. Jury konkursu przewodniczył hiszpański fotoreporter Samuel Aranda - zwycięzca World Press Photo 2012. Oprócz niego w jury oceniającym fotografie zasiadali: Odd Andersen (AFP Berlin), Marek Grygiel (CSW Zamek Ujazdowski, "Gazeta Wyborcza"), Joanna Kinowska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), Rafał Milach (Sputnik Photos) i Chris Niedenthal.
Fotoreporterzy zgłosili ponad 4,8 tys. zdjęć, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Jury zakwalifikowało do finału 176 zdjęć - 60 pojedynczych i 16 fotoreportaży.
Nagrody zostały przyznane oddzielnie za zdjęcia pojedyncze, oddzielnie za fotoreportaże.
W ramach oddzielnej kategorii w konkursie Grand Press Photo konkurowały fotokasty, czyli multimedialne formy fotoreportażu. W tym roku zgłoszono 13 prac, oceniało je jury specjalistów w składzie: Jarosław Barzan, Grzegorz Dembiński i Marek Kowalczyk. Do finału przeszło 5 materiałów.
Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, której otwarcie odbędzie się w czerwcu w Warszawie.
Temat nagrodzonego zdjęcia, będącego częścią fotoreportażu, Jakuba Szymczuka: Alinka, córka pani Iryny, pochodzi z Ukrainy. Jest chora na raka. Przez nieudolną służbę zdrowia na Ukrainie zachorowała również na sepsę i anemię, a następstwem przerzutów jest niedowład nóg. Pani Irynie udało się przewieźć Alinkę do Polski, gdzie zapewniono jej dobrą opiekę. Niestety, okazało się jednak, że w kijowskim szpitalu dziecko zarażono wirusem HIV. Mąż Iryny został na Ukrainie. W Polsce stan dziecka się poprawił, chemioterapia była skuteczna, dziewczynka potrzebuje jednak drogich leków i stałej opieki, więc matka nie odstępuje jej na krok. Zabiera ją też do pracy w restauracji, gdzie zmywa na zapleczu. Mieszka z córką w wynajętym pokoju w bloku na warszawskim Bemowie. Warszawa, 22 marca 2013.
Przeczytaj również reportaż Marcina Wójcika poruszający temat: Tramwaj niskopodłogowy 13/2013
Jakub Szymczuk /GN Nagrodzone zdjęcie
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.