Kościół ma nowego błogosławionego. Do chwały ołtarzy został wyniesiony ks. Luigi Novarese.
Zmarł on w 1984 r. w Rocca Priora koło Rzymu, mając 70 lat. Włoski kapłan, którzy przez 30 lat pracował w watykańskim Sekretariacie Stanu, był przede wszystkim apostołem chorych. Przypomniał o tym w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone. Przewodniczył on tam w imieniu Papieża Franciszka beatyfikacji ks. Novarese.
„Słusznie zwany «apostołem chorych», przyczynił się on do zmiany sposobu myślenia i działania wobec nich, zastępując rezygnację i litość ich czynną rolą w apostolstwie wśród samych cierpiących. Ks. Luigi zachęcał ich, by nie byli tylko przedmiotem solidarności i miłosierdzia, ale czynnymi podmiotami dzieła ewangelizacji. Szczególnie odczuwał potrzebę modlitwy za chorych i niepełnosprawnych oraz razem z nimi. Towarzyszył im często w sanktuariach maryjnych, zwłaszcza w Lourdes. Tę specyficzną wrażliwość na świat cierpienia czerpał też z własnych doświadczeń. Chorował od młodości i bliski już śmierci został niespodziewanie uzdrowiony, kiedy się za niego modlono. Aby włączyć w rozległy krąg tych spraw księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, nowy błogosławiony, idąc nowatorską, genialną drogą duchowej pedagogiki, z biegiem lat utworzył najpierw Kapłańską Ligę Maryjną, a potem Ochotników Cierpienia i Cichych Pracowników Krzyża”.
Dziełem nowego błogosławionego kieruje obecnie nasz rodak. Moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża jest od ub. r. ks. Janusz Malski.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.