Reklama

Z dzieckiem na plecach do męczenników

Choć dopiero 3 czerwca przypada wspomnienie męczenników z Ugandy, to pierwszy pielgrzym w ramach corocznej "wielkiej wędrówki" (great trek) jaką podejmują wierni z różnych stron Afryki, już przybył do sanktuarium w Namugongo, w północno wschodniej części kraju, informuje katolicki serwis CISA News Africa.

Reklama

21 letnia Patience Amutuhaire dotarła tam ze swoim jednorocznym synkiem, niosąc go na plecach. "Odpoczywałam w ciągu dnia i maszerowałam w nocy. Marsz za dnia był bardzo męczący. Czerpałam wodę ze źródeł po drodze. Korzystałam z krótszych ścieżek, gdy było to konieczne" - mówi pielgrzymująca matka.

Dla Patience tegoroczny marsz to trzeci raz w życiu. "To dla mnie bardzo ważne, gdyż mój dziadek zmarł pielgrzymując do męczenników. Dlatego wierzę, że jestem w stanie przebywać tę drogę każdego roku" - mówi z wiarą kobieta.

W Namugongo w 1903 r. miało miejsce apogeum prześladowań, kiedy to na rozkaz kabaki (króla) Mwangi śmierć poniosło kilkudziesięciu chrześcijan, katolików i anglikanów. Pochodzili z różnych plemion. 22 z nich zostało ogłoszonymi świętymi Kościoła Katolickiego (kanonizowani przez Pawła VI, 18 październik 1964 r. w Rzymie). Podpalając stosy, na których ich ułożono, kaci mieli krzyczeć: „Nie my, lecz bogowie nasi was podpalają”. Oni zaś mówili między sobą: „Oto już blisko jest nasze spotkanie z Jezusem”.

Misjonarz, ojciec Lourdes, jeden z pierwszych Ojców Białych, którzy ewangelizowali Ugandę opisywał tamtejsze wydarzenia: „Patrzyłem na twarze lśniące blaskiem młodzieńczej energii, na których rysowała się rezygnacja, a jednocześnie męska odwaga. I chociaż smutek przepełniał moje serce, myślałem o łasce, jaką Bóg dał misji w Bugandzie, wybierając spośród jej dzieci ofiary, których krew będzie w przyszłości nasieniem chrześcijan”.  

Kult świętych męczenników z Ugandy cieszy się popularnością nie tylko wśród katolików. Do sanktuarium przybywają wierni różnych wyznań chrześcijańskich, a nawet muzułmanie, na co zwraca uwagę pochodzący z Ugandy o. Otto Katto. "Dla Ugandyjczyków, męczennicy z Namugongo są narodowymi bohaterami" - wskazuje misjonarz, Dodaje, że "nie można mówić o Ugandzie nie wspominając o Kościele. To element historii mojego kraju. Chrześcijaństwo zaczęło zmieniać nasz styl życia, przyczyniło się do rozwoju osoby, duchowego, fizycznego i mentalnego. Ludzie mają duży szacunek dla Kościoła, za otwarcie umysłów".

Tegoroczne uroczystości w Namugongo przygotowywane są przez archidiecezję Mbarara (południowo zachodnia część kraju). Przewodniczyć im będzie, ordynariusz diecezji, abp Paul Bakyenga.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama