„Módl się, Pan-da!”

Pamiętając o Kościele w Chinach Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej już po raz trzeci organizuje akcję Mejd in Czajna rozpoczynając ją w dniu modlitwy za tamtejszych chrześcijan.

W tym roku akcja przebiega pod hasłem „Módl się, Pan-da!” i obejmuje kilka wydarzeń, które m.in. mają pomóc w zebraniu funduszy na przyjazd grupy chińskich chrześcijan na rekolekcje organizowane w Polsce przez Ruch Światło-Życie.

Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy, z którymi na co dzień boryka się Kościół w Państwie Środka, przemilczaną sprawę prześladowań chrześcijan, a także przybliżenie odległej dla Polaków chińskiej kultury - powiedziała KAI Magdalena Roszak z Diakoni Misyjnej Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej.

Pierwsze z wydarzeń organizowanych w ramach Mejd in Czajna ma wymiar modlitewny. Dziś wieczorem w poznańskim kościele pw. Maryi Królowej na Rynku Wildeckim odprawiona zostanie Msza św. w intencji Kościoła w Chinach. Jej przedłużeniem będzie modlitewne czuwanie.

Chińskich akcentów nie zabraknie również podczas Kongresu Misyjnego Dzieci, który odbędzie się w sobotę 25 maja przy Katedrze Poznańskiej. Spotkanie przeznaczone dla dzieci kochających misje, organizowane jest przez Centrum Misyjne Archidiecezji Poznańskiej. Młodzi oazowicze włączyli się w organizację tego spotkania, które odbędzie się pod hasłem „Dzielmy się wiarą…”.

Natomiast w niedzielę 26 maja o godz. 14.00 rozpocznie się na placu przy poznańskiej Katedrze rodzinne świętowanie w chińskim stylu. Będzie ono stanowiło część Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka organizowanego przez Caritas.

Otoczenie zbudowanego na tę okoliczność Chińskiego Muru wypełnią atrakcje dla całej rodziny: zabawy i quizy z nagrodami o tematyce Chin dla dzieci i dorosłych, zawody w jedzeniu pałeczkami, smakowanie chińskich ciastek z chrześcijańską niespodzianką, nauka pisania liter chińskiego alfabetu oraz spotkanie z maskotką imprezy − sympatyczną pandą.

Jak zapowiada Magdalena Roszak, w tym roku gośćmi festynu są siostry zakonne z Chin, które od dwóch lat studiują w Polsce. Podczas zbliżających się wakacji będą one również uczestniczyć w rekolekcjach oazowych III stopnia, kończących formację podstawową w Ruchu Światło-Życie.

Od kilku lat bowiem w Chinach organizowane są rekolekcje oazowe, a młodzi Chińczycy przybywają na czas wakacji do Polski, by uczestniczyć w nich razem z polską młodzieżą. Tak będzie i w tym roku. Stąd akcja Mejd in Czajna ma też na celu, podobnie jak w latach ubiegłych, zebranie funduszy na przyjazd kolejnej grupy chińskich chrześcijan na rekolekcje organizowane w Polsce przez Ruch Światło-Życie.

W Poznaniu wokół akcji Mejd in Czajna udaje się zjednoczyć coraz więcej środowisk misyjnych tego miasta. Włączyły się już w jego przebieg Akademickie Koło Misjologiczne działające przy Wydziale Teologicznym UAM, Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu", Werbistowskie Centrum Młodych „Tabor" oraz Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Misio”.

Od 2007 r., ustanowieniem papieża Benedykta XVI, 24 maja, kiedy przypada wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, jest dniem szczególnej modlitwy za Kościół w Chinach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Czwartek
noc
12°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
23°C Czwartek
wieczór
wiecej »