Rozstrzygnięto "Dyktando dla rodzin"

Janina Bochenek z Radzionkowa oraz Anna i Magdalena Danel z Gliwic zdobyły tytuł "Bezbłędnej rodziny" podczas zorganizowanego w sobotę w Katowicach "Dyktanda dla rodzin". W ortograficznych i interpunkcyjnych zmaganiach wzięło udział blisko 50 zespołów.

"Dyktando dla rodzin" odbywało się w ramach IX Kiermaszu Wydawców Katolickich, organizowanego przez Księgarnię św. Jacka. Było też jednym z wydarzeń VI Metropolitalnego Święta Rodziny.

Tekst dyktanda, poświęcony wierze, przygotował prof. Walery Pisarek. W tym roku - po raz pierwszy w sześcioletniej historii - zwycięzcom udało się nie popełnić w dyktandzie żadnego błędu ortograficznego. Triumfatorki konkursu popełniły jedynie trzy błędy interpunkcyjne - powiedziała PAP dr Danuta Krzyżyk, językoznawca z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która czuwała nad przebiegiem dyktanda.

W ocenie dr Krzyżyk, brak błędów ortograficznych w zwycięskiej pracy świadczy o świetnym przygotowaniu autorek. "Tekst nie był wcale łatwy, czego dowodem jest liczba błędów, popełnionych przez innych uczestników. Dyktando wymagało pewnego rodzaju +inteligencji ortograficznej+, bo pisownia wielu wyrazów zależała od kontekstu" - oceniła dr Krzyżyk.

"Bezbłędna rodzina" w nagrodę pojedzie na kilkudniową wycieczkę do Brukseli. Wyjazd ufundował b. premier i szef Parlamentu Europejskiego, obecnie europoseł Jerzy Buzek. Laureaci drugiego miejsca, rodzina Kajzerów z Bystrej Śląskiej spędzi weekend w Krakowie. Trzecie miejsce zajęli państwo Wilczkowie z Radzionkowa, którzy w nagrodę spędzą weekend w Beskidach.

Dyktando dla rodzin to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce - mogą wziąć w nim udział dwu lub trzyosobowe, co najmniej dwupokoleniowe drużyny, będące reprezentacjami rodzin.

Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny rozpoczęło się 19 maja. W tym roku przebiega ono pod hasłem "Rodzina wiarygodna". Składają się na nie koncerty, spektakle i festyny. Święto powstało w roku 2008 z inicjatywy ówczesnej wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek i prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, a także dzięki wsparciu abp. Damiana Zimonia, ówczesnego metropolity katowickiego.

Głównym celem święta sjest promocja rodziny i wartości z nią związanych: macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary oraz budowania trwałych więzi społecznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
wiecej »