Reklama

"Polska jest ojczyzną świętych"

Kard. Amato: Polska jest narodem, który zrodził i nadal rodzi wielu świętych.

Reklama

– Polska jest ojczyzną świętych. Tutaj, w Krakowie, wyjątkową czcią jest otaczany św. Stanisław oraz wielu innych świętych z minionych wieków – mówił w homilii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato. Podkreślił, że żywy jest także kult bł. Jana Pawła II i św. s. Faustyny. – Polska jest narodem, który zrodził i nadal rodzi wielu świętych, chrześcijan odnawianych przez łaskę i ożywionych Bożą miłością, ludzi odważnych, którzy silni wiarą wychylają się z łodzi miotanej burzami, aby pomóc braciom będącym w potrzebie – mówił kard. Amato.

Przypomniał postacie obu błogosławionych: Zofii Czeskiej, twórczyni szkoły dla ubogich dziewcząt i założycielki Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (zwanych prezentkami) oraz Małgorzaty Łucji Szewczyk, która swoje życie poświęciła ubogim, sierotom i chorym, a której dzieło kontynuują siostry ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (serafitki).

Kard. Angelo Amato podkreślał: – Historie tych obu kobiet, dzisiejszych nowych błogosławionych, to opowieści o trudnym życiu, lecz mocnym wiarą, nadzieją i miłością. Ich życia są opowieścią, które budują, ponieważ pozwalają odkryć z nową siłą konieczność pozytywnej relacji z bliźnim – tłumaczył. – Święci czynią bardzo wiele dobra nie tylko w Kościele, lecz również w społeczeństwie. Oto dziedzictwo, które zostawiają nam obydwie błogosławione – wyjaśniał kardynał.

Na zakończenie Mszy św. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz dziękował ojcu świętemu „za ten gest miłości i wdzięczności wobec zgromadzeń założonych przez nowe błogosławione, a także wobec Kościoła w Polsce”. – Niech nowe błogosławione, Zofia i Małgorzata, wspierają z wysoka nas wszystkich i każdego z osobna w naszym osobistym dążeniu do świętości – dodał kard. Dziwisz.

W beatyfikacji wzięło udział ok. 18. tys. wiernych – w tym wiele osób związanych ze zgromadzeniami założonymi przez nowe błogosławione, wychowanków sióstr prezentek i podopiecznych sióstr serafitek.

Przybyli także m.in. prymas Polski abp. Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki i bp polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek oraz przedstawiciele episkopatu Polski. Do Krakowa przyjechał patriarcha kościoła ormiańsko-katolickiego w Libanie, Nerses Bedros XIX, oraz biskup Sztokholmu Anders Arborelius.

Była to pierwsza beatyfikacja, która odbyła się w Krakowie w takiej formie – przewodniczył jej nie ojciec święty, ale jego wysłannik. Kard. Amato odczytał List Apostolski papieża Franciszka, jednak dekrety potwierdzające cuda wyproszone za przyczyną Zofii Czeskiej i matki Małgorzaty Łucji Szewczyk podpisał pod koniec 2012 r. Benedykt XVI.

Za cud umożliwiający wyniesienie Zofii Czeskiej na ołtarze uznano uzdrowienie kilkuletniego chłopca z Małopolski, chorego na ciężkie zapalenie mózgu. W procesie beatyfikacyjnym Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk ustalono natomiast, że dzięki jej wstawiennictwu zdrowie odzyskała serafitka s. Wita Chamielec, cierpiąca na grzybicę kropidlakową płuc.

Wspomnienie Zofii Czeskiej-Maciejowskiej będzie obchodzone 15 maja, a Małgorzaty Łucji Szewczyk – 5 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama