„Dziecko jako osoba i jako pacjent. Konfrontacja sposobów leczenia”. Konferencja pod takim tytułem gromadzi 14 i 15 czerwca w sali św. Piusa X specjalistów w dziedzinie psychologii, psychiatrii, medycyny, filozofii i teologii z całego świata.
O założeniach watykańskiego sympozjum mówi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych, abp Zygmunt Zimowski.
„W pewnym sensie relacje wobec dzieci są odbiciem stanu zdrowia całego społeczeństwa. Naszą epokę charakteryzują sprzeczne prawa, zapisy i konwencje ustawodawcze. Z jednej strony mamy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, a z drugiej strony przemoc wobec najmłodszych. Stąd też zdecydowany głos Kościoła, aby wsłuchać się w wołanie o pomoc, które dochodzi od dzieci z wszystkich stron świata.
Sympozjum podzieliliśmy na trzy części tematyczne. Pierwsza ukazuje dziecko jako osobę, podkreślając jego podmiotowość i transcendencję. W drugiej części będziemy mówić o dziecku jako pacjencie oraz różnych sposobach leczenia, które pomogą mu w powrocie do zdrowia. W trzeciej zaś części podkreślimy wymiar etyczny leczenia i opieki nad dzieckiem. Wszystko to opiera się na konkretnych doświadczeniach Kościoła i dlatego na końcu konferencji będzie dyskusja, w której będą uczestniczyć biskupi ze wszystkich kontynentów i zobaczymy, jak ten problem wygląda w całym Kościele, w Kościele powszechnym” – powiedział abp Zimowski.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.