Chiński dziennik "Global Times" wyraża w poniedziałek w wydaniu anglojęzycznym opinię, że Hongkong nie powinien wydać Stanom Zjednoczonym obywatela tego kraju Edwarda Snowdena, który ujawnił skalę inwigilacji, prowadzonej przez USA w internecie.
"Waszyngton musi zgrzytać zębami, ponieważ rewelacje Snowdena nieomal zniszczyły wizerunek USA jako obrońcy wolnego internetu" - pisze dziennik i dodaje, że nie ma wątpliwości, iż Stany Zjednoczone wystąpią o ekstradycję Snowdena, który swe informacje przekazał brytyjskiemu "Guardianowi" i przebywa w Hongkongu.
Zdaniem "Global Times", ekstradycja Snowdena "nie byłaby mądrą decyzją". Wydanie go Amerykanom "oznaczałoby utratę twarzy" dla władz Hongkongu, który ma status specjalnego regionu autonomicznego, a także dla chińskiego rządu centralnego.
"W odróżnieniu od zwykłych przestępców, Snowden nikogo nie zranił. Jego 'zbrodnia' polega na tym, że ujawnił łamanie praw obywatelskich przez rząd USA. Jego działania wsparły prawa człowieka, jak je definiuje Karta Narodów Zjednoczonych, i przyjęto je z podziwem na całym świecie" - napisał chiński dziennik.
"Snowden wierzy w demokrację i wolność Hongkongu. Ujawnienie przez niego informacji (o amerykańskiej inwigilacji elektronicznej) leży w globalnym interesie publicznym - podkreśla gazeta i wyraża opinię, że wydanie Snowdena Stanom Zjednoczonym byłoby "zdradzeniem jego zaufania" i rozczarowaniem, a "wizerunek Hongkongu zostałby na zawsze zbrukany".
"Global Times" pisze następnie, że "Chiny są na tyle wielkoduszne, że nie rozdmuchują tego incydentu, mając na uwadze stosunki chińsko-amerykańskie". Gazeta uważa, że rząd Chin "nie jest obowiązany pomagać Stanom Zjednoczonym w gaszeniu pożaru". Ostrzega też, że "konsekwencje ekstradycji Snowdena do USA byłyby bardziej dokuczliwe niż alternatywa, ponieważ lokalna reakcja (na ekstradycję) sprowadziłaby więcej kłopotów na Hongkong i Chiny kontynentalne".
"Chiny powinny iść za głosem opinii publicznej i strzec swych interesów" - pisze na zakończenie "Global Times".
Przestrzeganie porozumienia będzie nadzorowane przez Katar, Egipt i Stany Zjednoczone.
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.