Reklama

Niezwykła symfonia w Oświęcimiu-Brzezince

Przy Bramie Śmierci byłego obozu zagłady KL Auschwitz II-Birkenau, 12 tys. osób słuchało polskiej premiery muzycznego dzieła "Cierpienie Niewinnych", które napisał Kiko Argüello - założyciel Drogi Neokatechumenalnej.

Reklama

Na zakończenie 362. Zgromadzenia Konferencji Episkopatu Polski, które odbywało się w Krakowie, w niedzielę 23 czerwca jego uczestnicy przyjechali do Oświęcimia Brzezinki. Tutaj, nieopodal Bramy Śmierci byłego obozu zagłady KL Auschwitz II - Birkenau, razem z 12 tys. osób z całej Europy, Ameryki Północnej i Izraela, biskupami, rabinami i członkami Drogi Neokatechumenalnej wysłuchali celebracji symfoniczno-katechetycznej „Cierpienie Niewinnych”.

Obecny był również Kiko Argüello, kompozytor symfonii, inicjator Drogi. Celebracji przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, obchodzący w tym dniu złoty jubileusz kapłaństwa.

Symfonię w hołdzie ofiarom Holocaustu i niewinnym ofiarom całego świata wykonała licząca około 200 osób orkiestra pod dyrekcją Pau Jorquera. Słowo wstępne wygłosił Stefano Gennarini, katechista odpowiedzialny za Drogę w Polsce. Zaznaczył, że jest to miejsce „gdzie chciano wymazać z oblicza ziemi naród wybrany, święty korzeń Izraela, świadka działania i objawienia Boga w historii ludzkiej”.

Słowa pozdrowienia dla uczestników celebracji od papieża Franciszka przekazał biskup Tadeusz Rakoczy - biskup diecezji bielsko-żywieckiej, na której terenie znajduje się były hitlerowski obóz zagłady. W liście papież zapewnił o modlitwie o to, by „ta inicjatywa przyniosła wiele owoców we wzmacnianiu więźniów w szacunku i przyjaźni między chrześcijanami i Żydami, aby okropności, które w tym miejscu zostały popełnione, nie mogły się więcej powtórzyć”.

Biskup Rakoczy, dziękując za zorganizowane spotkanie i liczną obecność uczestników celebracji, przypomniał, że Oświęcim jest miastem pokoju, niezwykle przyjaznym dla pielgrzymów i turystów. Przyznał, że nad historią tego miejsca, nie z winy jego mieszkańców, wisi dramat przeszłości z lat II wojny światowej. "Niech wszyscy ci, którzy piszą zagranicą, gdziekolwiek, o >polskich obozach koncentracyjnych<, zaprzestaną tego wszystkiego i przeproszą za to, co robią nie wiadomo z jakich powodów” – apelował ksiądz biskup wśród oklasków zgromadzonych.

Głos zabierali także obecni rabini, podkreślając wagę wydarzenia dla głębokiego pojednania między „dwoma ludami Przymierza”.

Kompozytor Kiko Argüello zwrócił uwagę, że jednym z centralnych motywów jego dzieła są śpiewane słowa modlitwy „Słuchaj Izraelu”. - W tym miejscu wiele matek widziało, jak zabijano ich dzieci, kobiety żydowskie płacząc śpiewały "Shema Israel", tę modlitwę tak ukochana przez Izraela – mówił.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama