Przy Bramie Śmierci byłego obozu zagłady KL Auschwitz II-Birkenau, 12 tys. osób słuchało polskiej premiery muzycznego dzieła "Cierpienie Niewinnych", które napisał Kiko Argüello - założyciel Drogi Neokatechumenalnej.
Na zakończenie spotkania, kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że w symfonii zawarta była cząstka „tak bardzo niesymfonicznego cierpienia niewinnych”. "Nie da się ukryć, że nie chodzi tu tylko o muzykę. Tutaj jeszcze może bardziej wymowne jest miejsce. Jeśli symfonia mówi o cierpieniu niewinnych, to miejsce, na którym jesteśmy, nie tylko mówi, ale nawet wręcz krzyczy w imieniu milionów ofiar" – mówił kardynał, błogosławiąc na koniec zebranych.
Po polsku odmówiono modlitwę za naród wybrany, ułożoną przez Jana Pawła II, a hołd ofiarom Holocaustu złożono modlitwą El Ma’ale Rahamim, w której prosi się za duszami wszystkich zamordowanych z powodu prześladowania ludu żydowskiego. Odśpiewał ją rabin Chaim Adler, kantor Wielkiej Synagogi w Jerozolimie.
Na zakończenie jeszcze raz odśpiewano wspólnie, stojąc, fragment symfonii z najbardziej dramatycznym przesłaniem i wymową – "Shema Israel".
Pięcioczęściowa symfonia „Cierpienie niewinnych” została wystawiona w wielu miastach świata - w Watykanie w obecności Benedykta XVI, w Jerozolimie, Galilei, Betlejem, Paryżu, Düsseldorfie, Madrycie, Chicago, Bostonie i w roku 2012 w Lincoln Center w Nowym Jorku w obecności trzech tysięcy Żydów i 35 rabinów.
W niedzielnej celebracji symfonii „Cierpienie niewinnych” wzięło udział również sześciu kardynałów: Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz, Christoph Schönborn z Wiednia, Paul Josef Cordes, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich i Paolo Romeo z Palermo.
Wśród rabinów i osobistości żydowskich z Izraela, Ameryki Północnej i Europy byli m.in. przewodniczący Żydowskiego Komitetu Międzynarodowego ds. Relacji Międzyreligijnych i odpowiedzialnego za relację między Izraelem i Stolicą Apostolską, rabin Angel Kreimann-Brill, przewodniczący Latynoamerykańskiego Centrum dla Dialogu i Współpracy między Żydami i Chrześcijanami; rabin David Metzger; rabin Shmuel Gamliel; rabin Moshe Y. Levkovitz przewodniczący Afikim; Joshua Eblis, główny rabin Katowic; Shalom Bahbout wielki rabin Neapolu; Shlomo Hoffmeister, rabin Wiednia; Zoltan Radnoti, rabin Budapesztu; rabin Brain Opert z Milnerton w RPA.
Symfonię „Cierpienie niewinnych” będzie można usłyszeć również 25 czerwca w Lublinie, podczas ceremonii nadania tytułu doktora honoris causa Kiko Argüello na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Senat Uniwersytetu chciał podkreślić wkład współinicjatora Neokatechumenatu w odnowę Kościoła posoborowego. W uzasadnieniu nadania tytułu zostało podkreślone, że Droga Neokatechumenalna „jako forma inicjacji chrześcijańskiej, niesie na cały świat akcje ewangelizacyjną, staje w obronie wartości życia ludzkiego, godności osoby ludzkiej jak również małżeństwa chrześcijańskiego i rodziny.”
27 czerwca celebracja symfoniczno-katechetyczna odbędzie w Opera House w Budapeszcie. Przewodniczyć będzie kardynał Péter Erdő.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.