Telewizja Puls pokaże się polskim widzom w nowej wersji programowej w
przyszłym roku - zapowiada w wywiadzie dla KAI o. Zdzisław Dzido,
franciszkanin, prezes Zarządu Telewizji PULS.
KAI: Jak długo trwało poszukiwanie inwestora? Dlaczego - zdaniem Ojca - światowy magnat prasowy Murdoch, zdecydował się na współpracę z polską telewizją katolicką, dysponującą stosunkowo niewielkim potencjałem i niską oglądalnością oraz zasięgiem?
O. Dzido: Prowincja Franciszkanów znalazła nowego inwestora za pośrednictwem życzliwych ludzi. To Prowincja zaprosiła News Corp. Inc. do współpracy a nie odwrotnie. Czas poszukiwań inwestora nie odgrywał tutaj większej roli, ale negocjacje były długie. Prowadził je w imieniu Prowincji Dariusz Dąbski, obecnie przewodniczący Rady Nadzorczej Telewizji PULS.
Dlaczego Rupert Murdoch powiedział "tak"? Wydaje nam się, że chciał podjąć się i podjął się nowego wyzwania. Podjął decyzję zainwestowania w Polsce z partnerem kościelnym w telewizję o charakterze chrześcijańskim. Dla Prowincji, po tak skomplikowanych dziejach telewizji katolickiej, News Corp. Inc. jest wreszcie gwarantem jej właściwego i pełnego rozwoju.
KAI: Jaki kapitał zdecydował się wnieść nowy inwestor?
O. Dzido: Nie jesteśmy, jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązani do ujawniania planów finansowych. Możemy jedynie powiedzieć, że inwestorowi i Prowincji zależy na takim dofinansowaniu, by Telewizja Puls zainteresowała swoim programem widzów a w niedalekiej przyszłości, by osiągnęła sukces.
KAI: W wielu kręgach, w tym kościelnych, pada pytanie: czy wejście międzynarodowego potentata nie stanowi zagrożenia dla katolickiej tożsamości Telewizji PULS? Jakie są gwarancję, że katolicka linia programowa zostanie zachowana?
O. Dzido: - Z wielkim przekonaniem chcę powiedzieć, że dla Telewizji Puls nie jest to zagrożenie lecz szansa na pełny rozwój. To szansa również dla wielu Polaków, którzy oczekują telewizji, której naczelną zasadą programową byłoby respektowanie wartości chrześcijańskich. Oczywiście, nad ideowym profilem będziemy czuwać i to jest zadanie dla Prowincji.
KAI: Jak możecie Państwo pokrótce scharakteryzować nowego inwestora, jego osiągnięcia i tożsamość ideową?
- Rupert Murdoch jest prezesem i dyrektorem generalnym News Corporation, jednego z największych i zróżnicowanych pod względem działalności przedsiębiorstw medialnych. Światowa działalność News Corporation obejmuje publikacje gazet i magazynów na trzech kontynentach, znaczne udziały na rynku publikacji książkowych, liczące osiągnięcia związane z produkcją filmową i telewizyjną oraz dystrybucją, jak również operacje nadawcze telewizji satelitarnej i kablowej w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji, Australii i Ameryce Łacińskiej.
Pan Murdoch sam jest katolikiem, a Kościół od dawna pełni kluczową rolę w jego życiu. Jego rodzina silnie popiera Kościół w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w Los Angeles. Warto wspomnieć, że Murdoch otrzymał watykański Order Świętego Grzegorza Wielkiego. Przez całą historię News Corporation Murdoch i jego rodzina byli bardzo zaangażowani i hojnie wspierali Kościół katolicki, np. w 1999 r. fundacja należąca do jego rodziny podarowała 10 milionów dolarów na budowę nowej katedry katolickiej w Los Angeles oraz dofinansowała różne organizacje edukacyjne, kulturowe, medyczne i charytatywne w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Azji.