Były współpracownik amerykańskich służb specjalnych Edward Snowden złożył we wtorek wniosek o tymczasowy azyl w Rosji. Według źródeł w Federalnej Służbie Migracyjnej, cytowanych przez agencję ITAR-TASS, rozpatrzenie tej prośby zajmie do trzech miesięcy.
Na ten okres Snowdenowi zostanie wydane zaświadczenie, które pozwoli mu przebywać w Rosji - twierdzą źródła.
Znany rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena, który spotkał się z Amerykaninem na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, poinformował, że Snowden przekazał pracownikowi Federalnej Służby Migracyjnej wniosek o udzielenie mu tymczasowego azylu w Rosji. Służba potwierdziła, że wpłynął do niej wniosek.
"Uznał, że musi napisać wniosek o tymczasowy azyl i ta procedura właśnie się odbyła" - powiedział Kuczerena. Adwokat, który jest członkiem Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej, organu konsultacyjnego bliskiego Kremlowi, oczekuje, że decyzja w sprawie azylu zapadnie wkrótce.
"Jako że nie zna języka rosyjskiego ani rosyjskiego prawa wyjaśniłem mu wszystko na temat statusu uchodźcy i praw, które je określają, na temat dekretu z 1995 roku dotyczącego azylu politycznego oraz dyrektywy rządowej w sprawie tymczasowego azylu" - powiedział Kuczerena.
Snowden, ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za ujawnienie tajnych informacji o programie inwigilacji elektronicznej prowadzonym przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, dokąd przyleciał z Hongkongu. Amerykanin nie może opuścić tej strefy, ponieważ władze USA anulowały jego paszport.
Przerywając milczenie 30-latek w miniony piątek powiedział na lotnisku podczas spotkania ze znanymi obrońcami praw człowieka i adwokatami, że stara się o tymczasowy azyl w Rosji, ale dodał przy tym, że jego zamiarem jest bezpieczne udanie się do Ameryki Łacińskiej. Azyl polityczny zaoferowały mu Wenezuela, Boliwia i Nikaragua.
Snowden jest ścigany przez władze amerykańskie, po tym jak ujawnił dziennikom "Guardian" i "Washington Post", że NSA prowadzi inwigilację elektroniczną obejmującą m.in. sojuszników Stanów Zjednoczonych.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.