Rosja: Patriarcha Aleksy II powrócił do Moskwy

Patriarcha moskiewski i Wszechrusi Aleksy II powrócił 1 maja do Moskwy po kilkutygodniowej obserwacji lekarskiej i wypoczynku za granicą. Poinformował o tym rosyjską agencję prasową RIA Nowosti kierownik Kościelnego Ośrodka Naukowego Patriarchatu Moskiewskiego "Encyklopedia Prawosławna" Siergiej Krawiec.

Dodał też, że "Jego Świątobliwość czuje się normalnie i jutro odprawi nabożeństwo w klasztorze Opieki NMP". Kierownik służby prasowej Patriarchatu Moskiewskiego ks. Władimir Wigilanskij już wcześniej oświadczył tejże agencji, że fala nieuzasadnionych pogłosek o ciężkim stanie zdrowia patriarchy, rozpętana i szerzona w internecie w ostatnich dniach, jest "po prostu oburzająca". "Szczególne oburzenie wywołują te doniesienia mediów, jakie pojawiły się już po oficjalnym sprostowaniu pogłosek o chorobie czy nawet śmierci Jego Świątobliwości i po potwierdzeniu harmonogramu jego najbliższych zajęć" - stwierdził duchowny. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 2 maja, w święto Półmetka Pięćdziesiątnicy i dniu pamięci bł. Matrony Moskiewskiej (55. rocznica jej zgonu) Aleksy II odprawi liturgię w stołecznym klasztorze żeńskim pw. Opieki Matki Bożej. A 5 bm., w dniu Soboru Nowych Męczenników Butowskich, zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odprawi uroczystą liturgię, nabożeństwo i panichidę (rodzaj wspomnienia zmarłych) na Poligonie Butowskim. Jest to miejsce stracenia w czasach stalinowskich tysięcy ofiar. Powrót 78-letniego patriarchy do Rosji kładzie kres trwającym od dłuższego czasu spekulacjom w wielu środowiskach, dziennikarskich, kościelnych i innych nt. stanu jego zdrowia. W piątek 27 bm. rozeszły się nawet pogłoski, jakoby w tym dniu przeżył on w prywatnej klinice szwajcarskiej dwukrotnie śmierć kliniczną. Patriarchat Moskiewski każdorazowo zdecydowanie zaprzeczał tym doniesieniom i powtarzał, że na początku maja Aleksy II będzie już z powrotem w Rosji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »