Katecheci, macie więcej zdolności niż przypuszczacie

Macie więcej zdolności i umiejętności niż przypuszczacie. A Bóg widzi w was tych możliwości i talentów jeszcze więcej - powiedział w Krośnie abp Józef Michalik do katechetów archidiecezji przemyskiej, podczas spotkania przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Katecheci archidiecezji przemyskiej rokrocznie spotykają się z abp. Józefem Michalikiem na specjalnych odprawach przed rozpoczęciem roku szkolnego. Podczas spotkania w Krośnie metropolita przemyski zachęcał katechetów do ofiarnej pracy i nie zrażania się trudnościami. Przytoczył sentencję św. Benedykta, mówiąc do zebranych, że mają o wiele więcej zdolności niż może się to im samym wydawać, a Bóg tych zdolności i możliwości widzi w nich jeszcze więcej. Zwrócił uwagę na istotną rolę nauki religii w szkole. Podkreślił, że ta forma katechizacji ma być uzupełniona i pogłębiona katechizacją parafialną. - Nauczyciel religii ma być przede wszystkim świadkiem wiary, ma uczyć standardów życia rodzinnego i społecznego, ma wychowywać do mówienia prawdy i do wierności prawdzie - podkreślił abp Michalik. Katecheta powinien formować młodych ludzi do rozumienia i przyjęcia etosu pracy, ma uczyć właściwej hierarchii wartości, entuzjazmu do pracy i współpracy; ma wychowywać do odpowiedzialności i czystej miłości - zaznaczył. W spotkaniu uczestniczyło kilku zaproszonych gości. Ze specjalnym wykładem wystąpił ks. prof. dr hab. Stanisław Kulpaczyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przedstawił pięć zasad uczenia modlitwy osób katechizowanych. Są to: poznanie teologicznego wymiaru modlitwy, zgłębianie psychologicznych uwarunkowań nauczania modlitwy, planowanie właściwego miejsca modlitwy, stosowanie modlitwy w zadaniach domowych oraz rozwijanie własnej modlitwy i umożliwianie doświadczania jej z wraz z katechizowanymi. Jednym z gości był ks. Mieczysław Piotrowski TChr, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Miłujcie się", skierowanego do młodzieży. Zachęcając katechetów do korzystania w pracy z tego pisma, stwierdził on, że przeżywa ono intensywny rozwój. Nakład zwiększył się z początkowych 2. tys. egzemplarzy do 220 tys., powstało już kilka wersji językowych. Ks. Piotrowski przedstawił ciekawą inicjatywą swojego dwumiesięcznika, jaką jest Ruch Czystych Serc, czyli wychowywanie do życia w czystej miłości i wolności, jaką daje Chrystus. W krośnieńskiej konferencji uczestniczył także bp Adam Szal z Przemyśla oraz kilkuset duszpasterzy i katechetów świeckich, zakonnych i duchownych. Rodzinę franciszkańską reprezentowali przedstawiciele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych, w tym franciszkanie z Krosna, Głowienki k. Krosna i Sanoka. Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem słowa, któremu w kościele św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli przewodniczył ks. prał. Wacław Partyka, wikariusz generalny archidiecezji przemyskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  wiecej »