Między parkingiem a mszą

Proboszczowie parafii w centrum Krakowa chcą, by władze miasta zniosły w niedzielę strefy parkowania - poinformowała Gazeta Krakowska.

Parafie w centrum miasta się wyludniają. Z roku na rok jest coraz mniej mieszkańców. Wymierają albo przenoszą się na nowe osiedla. Część z nich pozostaje jednak wierna byłej parafii i przyjeżdża z odległych peryferii na niedzielną mszę - pisze GK. Wielu jednak, szczególnie starszych, nie może w nich uczestniczyć, bo nie mogą zaparkować w okolicach kościoła. Proboszczowie parafii chcą się zwrócić do władz miasta o odstąpienie od zasady strefowej w niedziele. - Wielu byłych parafian skarży się, że nie może dojechać na mszę z całą rodziną, bo nie mają gdzie zaparkować poza strefą A i B - mówi ks. infułat Bronisław Fidelus, szefujący bazylice mariackiej. Przyznaje, że parafia mu się kurczy. - Gdy obejmowałem ją 12 lat temu, liczyła trzy i pół tysiąca wiernych. Teraz to zaledwie 2,9 tysiąca osób - mówi infułat. Podobna sytuacja jest w kościele św. Piotra i Pawła. - W ostatnich kilku latach ubyło nam w parafii około tysiąca mieszkańców - przyznaje ks. Marek Głownia, proboszcz. Na niedzielnej mszy pojawia się 700 osób. - Ludzie wybierają kościoły, gdzie jest lepszy dojazd. - tłumaczy. Przyznaje, że czasowe zniesienie strefy w niedzielę znacznie ułatwiłoby życie tym, którzy często z odległych dzielnic przyjeżdżają do kościoła na ul. Grodzkiej. - Teraz najłatwiej tu dojechać... dorożką - przed kościołem jest przystanek Tylko kogo na to stać? - pyta. Podobne problemy mają kościoły w centrum, m.in. kolegiata św. Anny czy kościół św. Marka. Dlatego proboszczowie chcą zaproponować miastu chwilowe "odstąpienie" od stref. Podkreślają, że ich propozycja nie musi dotyczyć całego dnia -wystarczy, że strefy zostaną "zniesione" przed południem i wieczorem, w czasie najważniejszych mszy. Krakowski Zarząd Komunalny, który od tego tygodnia zarządza strefami płatnego parkowania, podchodzi do pomysłu dość sceptycznie. - Niedaleko Plant jest kilka ulic, na których można zaparkować, np. przy ul. Zacisze, Worcella, czy na parkingu przy Galerii Kazimierz - mówi rzecznik KZK Jacek Bartlewicz. Dodaje, że w przypadku czasowego zniesienia strefy, nie można będzie zweryfikować kto przyjechał do kościoła, a kto po prostu skorzysta z okazji i zaparkuje w zatłoczonym centrum. - Będziemy jednak negocjować z miastem, by przemyślało naszą propozycję. Liczymy na życzliwość urzędników - nie traci nadziei ks. Fidelus.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  24°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »