Watykan: Msza dziękczynna abp. Mokrzyckiego

Benedykt XVI przyjął abp. Mieczysława Mokrzyckiego wraz z bliskimi, którzy przybyli na jego święcenia. 30 września rano lwowski arcybiskup koadiutor Kościoła rzymskokatolickiego sprawował po polsku Mszę dziękczynną za dar swej konsekracji.

Eucharystię przy ołtarzu katedry św. Piotra koncelebrowali wraz z nim w bazylice watykańskiej kardynałowie Marian Jaworski i Franciszek Macharski, kilkunastu arcybiskupów i biskupów oraz ok. 150 kapłanów. Abp Mokrzycki nawiązał w homilii do przypowieści o bogaczu i Łazarzu. W przeciwieństwie do dzisiejszego świata, który zna imiona bogatych, a zapomina o ubogich, Ewangelia podaje tylko imię żebraka. Receptą na świętość jest stanie się małym, przyjęcie przed Bogiem postawy dziecka, które wszystkiego oczekuje od Ojca – mówił abp Mokrzycki. „Kiedy wsłuchuję się w dzisiejszą Ewangelię nie mogę oprzeć się wrażeniu, że powinienem i ja w sobie widzieć ubogiego Łazarza. Z tą wszakże różnicą, że nie tylko nie byłem z dala od stołu bogacza, ale mogłem chodzić ubogi, czerpać z niego obsypany darami miłości, dobroci, radości, pokoju i wiedzy, Bożej Mądrości, która kazała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z całą czułością dostrzegać każdego człowieka, także mnie. Nie waham się powiedzieć, że było to spojrzenie jakby okiem Bożym, wydobywające z nas nasze bardziej być, niż bardziej mieć”. Po liturgii wszyscy koncelebransi oraz licznie obecni wierni przeszli do Grot Watykańskich na chwilę modlitwy w milczeniu przy grobie Jana Pawła II. Dziękczynna Msza za dar konsekracji była zarazem pożegnalną Eucharystią abp. Mokrzyckiego z Wiecznym Miastem.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  13°C Niedziela
  noc
  wiecej »