Watykan bez entuzjazmu o deklaracjach Aleksego II

W wystąpieniu Aleksego II na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu i innych jego wypowiedziach podczas podróży do Francji nie brak - jak to określił watykański rzecznik prasowy - „elementów pozytywnych". Słowa patriarchy trzeba jednak oceniać realistycznie.

W Watykanie nie ma złudzeń co do rychłej możliwości spotkania Papieża z patriarchą moskiewskim. 2 października w wystąpieniu Aleksego II na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu i innych jego wypowiedziach podczas podróży do Francji nie brak – jak to określił watykański rzecznik prasowy – „elementów pozytywnych”. Stolica Apostolska podziela troski związane z oderwaniem się Europy od chrześcijańskiej moralności. Słowa patriarchy trzeba jednak oceniać realistycznie – stwierdził 2 października ks. Federico Lombardi. Wprawdzie w wypowiedziach dla dzienników „Le Figaro” i „Le Monde” Aleksy II podkreślił potrzebę współpracy katolików i prawosławnych w obronie wartości moralnych, małżeństwa między mężczyzną i kobietą oraz życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Równocześnie jednak – tak w wywiadach dla francuskiej prasy, jak i dla włoskiej telewizji – powtórzył stare zarzuty katolickiego prozelityzmu w Rosji czy krzywdzenia prawosławnych przez ukraińską Cerkiew greckokatolicką. Uważa on, że na terenie Rosji działają tysiące katolickich duchownych, postrzeganych przez prawosławnych jako „agenci prozelityzmu”. Wstępnym warunkiem spotkania z Benedyktem XVI jest zaprzestanie takich działań. Aleksy II oświadczył, że nigdy nie był przeciwny spotkaniu z Papieżem. Jego zdaniem jednak nie może to być tylko wydarzenie medialne, ale musi zostać dobrze przygotowane. Ma stanowić ukoronowanie rzeczywistego zbliżenia – powiedział moskiewski patriarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  wiecej »