Wskazówki biskupów dot. sprawowania Mszy w rycie trydenckim w Polsce

Biskupi polscy zgromadzeni na 341. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wypracowali wskazówki nt. odprawiania Mszy św. w rycie trydenckim w naszym kraju.

Biskupi polscy zgromadzeni na 341. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wypracowali wskazówki nt. odprawiania Mszy św. w rycie trydenckim w naszym kraju. W dokumencie piszą o tym, że "Mszę trydencką należy sprawować tam, gdzie zajdzie taka potrzeba", ale nie może ona być odprawiana w miejsce Mszy św. w formie zwyczajnej i nie może prowadzić do napięć i podziałów w parafii. Określają też wymagania wobec księży sprawujących takie Msze oraz zalecają, by w dużych miastach sprawować jedną Eucharystię niedzielną w języku łacińskim według mszału Pawła VI. Benedykt XVI 7 lipca 2007 r. opublikował list apostolski w formie Motu Proprio Summorum Pontificum. W Motu proprio i dołączonym do niego liście do biskupów papież określił ramowe warunki dla sprawowania Mszy św. według promulgowanego przez bł. papieża Jana XXIII Missale Romanum jako nadzwyczajnej formy liturgii Kościoła. Publikujemy treść dokumentu za Biurem Prasowym KEP: Wskazania Konferencji Episkopatu dla diecezji polskich dotyczące sprawowania Mszy św. według ogłoszonego przez papieża Benedykta XVI listu apostolskiego w formie Motu proprio Summorum Pontificum. 1. Liturgię parafialną należy sprawować w formie zwyczajnej. Tam, gdzie będzie zachodziła potrzeba, w niedziele i święta nakazane można dodatkowo sprawować jedną Mszę św. w formie nadzwyczajnej, nie może ona jednak być odprawiana w miejsce Mszy św. w formie zwyczajnej (por. Summorum Pontificum, art. 5 § 2). 2. Możliwość sprawowania Mszy św. we wspólnotach parafialnych w formie nadzwyczajnej musi uwzględniać dobro duchowe całej wspólnoty i proszących o takie Msze św. wiernych. Wprowadzenie tej formy Mszy św. nie może powodować napięć i podziałów w parafii (por. Summorum Pontificum, art. 5 § 1). Życzenie jakiejś grupy wiernych, by mogli na stałe uczestniczyć we Mszy świętej sprawowanej według Missale Romanum bł. Jana XXIII nie może utrudniać pozostałym wiernym uczestniczenia we Mszy świętej w formie zwyczajnej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
 • Jerzy
  04.10.2007 21:05
  Nie potrafię zrozumieć Waszego oburzenia dla Pasterzy, których powołał na ten urząd Jezus. Nie zgadzając się z nimi, nie zgadzacie sie z Jezusem. Wybrali najlepszą opcję, skoro została wybrana także w innych krajach, to znaczy że jest dobra. W wierze najważniejsze jest zaufanie. Jeżeli nie ufacie pasterzom ordynariuszom z całej Polski (wszyscy nie mogą się mylić) nie ufacie Bogu. Jest tylko jedna Eucharystia, ta którą sprawował Jezus w wieczerniku przed swoją śmiercią. Sprawowana dziś, jest tą samą a nie inna. Jeżeli z jakichś względów nie odpowiada Wam msza posoborowa, możecie odprawiać ją po staremu, po łacinie, w swoim gronie. Takie było założenie Ojca Świętego. Wszyscy powinni być zadowoleni, bo mogą uczestniczyć w takim "rycie" jakie dyktuje im serce. Jeżeli jednak Wasze oburzenie ma inne podłoże, powinniście się dobrze zastanowić o co wam chodzi. "Bóg jest Miłością", nie istnieje miłość bez wolności, Bóg zawsze mówi - jeżeli chcesz. Właśnie moi drodzy trzeba chcieć. Jeżeli się chce zawsze znajdzie się nić porozumienia. Jeżeli jednak wyznaje się "jedyną słuszną drogę" to nawet biskup jest intruzem. To jest cecha totalitaryzmu, anarchii...
  Jeżeli chcę wpłynąć na biskupa, to się za niego modlę, albo jeżeli jest okazja mówię mu to. Tak samo Jezusowi.
  Pamiętam jeszcze większą część ministrantury po łacinie, jednak uważam że msza posoborowa to największa łaska jaka mnie spotkała. Większa wolność, Bóg jako dobry Ojciec, daje swoim dorastającym dzieciom więcej swobody. Bóg nikogo nie zniewala, chce abyśmy sami podejmowali decyzję, jak Maryja, w wolności, kiedy przyszedł do niej anioł.
 • emjarek
  05.10.2007 07:06
  No to sie nam wykluwa kolejny kosciol polskokatolicki. i to raczej polski bo nie bardzo katolicki.
 • lefebwrysta
  05.10.2007 10:30
  Do Sz.P >Jerzyk-49@o2.pl My lefenwrysci nie mamy pretensji do Pana,ani panu podobnie myslacych! W koncu drog do Wszechmogacego Boga jest tyle ijlu jest Jego wyznawcow.Namy za to UZASADNIONY POWOD SPRZECIWU DO BISKUPOW, poniewaz PONIEWAZ ZMIENILI SENS PRAWNY DOKUMENTU BXVI(MPSP). TWIERDZAC otrzyma B" i "Kat".ciesza dusze takie mysli i sformulowania. Z BOGIEM
 • Beata
  05.10.2007 22:50
  Skoro polski episkopat ośmielił się ograniczać zalecenia samego papieza, powinniśmy wystąpić do Papieża o pozwolenie aby dzieło ksiedza Stehlina mogło być uznaną prałaturą personalną w Polsce.
  Dopierao teraz dotarło do mnie jak wielka jest u nas krupcja. nie da sie przywrócić Mszy Św. Wszechczasów bez ujawnienia wszyskich teczek biskupów, oraz wyświetlenia wszystkich afer gruntowych i afery stelli maris.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  11°C Niedziela
  rano
  15°C Niedziela
  dzień
  17°C Niedziela
  wieczór
  15°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »