Polska musi zapłacić karę w wysokości 4 mln 112 tys. euro w związku z przekroczeniem o 0,2 proc. kwoty produkcji mleka za rok kwotowy 2012/2013 - wynika z informacji przedstawionej we wtorek przez Komisję Europejską. Ukarane mają być jeszcze cztery kraje.
"Austria, Niemcy, Dania, Polska i Cypr przekroczyły swoje mleczne kwoty dostaw na (rok kwotowy) 2012/2013, dlatego muszą zapłacić kary o łącznej wysokości około 46 mln euro" - czytamy we wtorkowej informacji KE.
Jak wynika z tabelek przedstawionych przez KE Polska przekroczyła kwotę mleczną o 0,2 proc. i ma zapłacić karę w wysokości 4 mln 112 tys. euro. Największą karę ma zapłacić Austria (ponad 28,7 mln euro), która przekroczyła swoją kwotę mleczną aż o 3,6 proc.
"Zgodnie z krajowymi deklaracjami za rok (kwotowy) kończący się 31 marca 2013 r. Austria, Niemcy, Dania, Polska i Cypr przekroczyły swoje krajowe kwoty w sumie o 163 700 ton, pomimo 1-proc. wzrostu kwot w roku 2012/2013 (...)" - czytamy.
Jednocześnie 22 kraje nie wykorzystały swoich kwot, z czego 10 krajów nie wykorzystało więcej niż 10 proc. kwot.
System kwot mlecznych ma być zniesiony w kwietniu 2015 r., i przekroczenie kwot może wynikać z faktu, że polscy rolnicy przygotowują się do zwiększonej produkcji mleka po zniesieniu ograniczeń. Polska może stać się wówczas dominującym producentem mleka w UE. Polska na forum UE broniła jednak kwot mlecznych, które dawały ochronę rynku, zwłaszcza produkcji mleka w pewnych mniej sprzyjających obszarach.
Karę za przekroczenie kwot ostatecznie zapłacą rolnicy za pośrednictwem spółdzielni i może ona wynieść w przeliczeniu na litr mleka kilka groszy.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.