W krajach UE 880 tys. osób pracuje w warunkach niewolniczych, a jedna czwarta z nich wykorzystywana jest seksualnie - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na dane zebrane przez komisję Parlamentu Europejskiego.
Jak twierdzi komitet CRIM, będący komisją specjalną PE, na terenie UE działa 3,6 tys. międzynarodowych gangów. Ich zyski z handlu ludźmi szacowane są na 25 mld euro rocznie. Sprzedaż ludzkich organów oraz dzikich zwierząt przynosi gangsterom od 18 do 26 mld euro rocznie - czytamy w "Spieglu".
Straty państw UE spowodowane przestępczą działalnością oceniane są na 290 mld euro.
Autorzy sprawozdania uznali korupcję za "poważne zagrożenie" dla UE. Kontrolerzy wykryli tylko w sektorze publicznym 20 mln przypadków korupcyjnego zachowania. Roczne straty z tego tytułu wynoszą 120 mld euro rocznie.
Komisja domaga się likwidacji rajów podatkowych na terenie UE, penalizacji przypadków kupowania głosów w wyborach i pięcioletniego zakazu podpisywania umów na publiczne dostawy z osobami skazanymi za korupcję. Osoby, które ujawniają nieprawidłowości w działalności instytucji i urzędów, nie powinny być ścigane przez wymiar sprawiedliwości.
Parlament Europejski ma głosować nad raportem komitetu CRIM 23 października.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.