Watykan: Świadectwo i rola dziadków

Świadectwu i obecności dziadków w rodzinie poświęcone są obrady sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Rodziny. W spotkaniu bierze udział ponad 300 osób.

Jak podkreśla sekretarz dykasterii, ks. Grzegorz Kaszak, „temat spotkania wybrał Benedykt XVI, który o roli dziadków mówił już podczas Światowego Spotkania Rodzin w Walencji”. „Dziadkowie to osoby, które także przekazują wartości religijne, dają przykład, jak należy się modlić, znosić cierpienie, pokonywać różnego rodzaju trudności życiowe” – zaznaczył ks. Kaszak. Zwrócił uwagę, że są to osoby, które w ogromnej mierze wpływają na właściwy i pełny rozwój wnuków. Bardzo często podejmują zadania, związane z wychowaniem dzieci, których nie wypełniają ze względu na pracę zawodową czy brak czasu ich rodzice. „Chcieliśmy zwrócić uwagę na tę grupę społeczną, która się rozwija, poszerza – ze względu bowiem na osiągnięcia medycyny ludzie żyją dłużej, często mamy w rodzinach także pradziadków – stwierdził sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny. – Motywem podjęcia tej tematyki jest również i to, że widzimy, iż nie we wszystkich środowiskach dziadkowie są doceniani. Niekiedy są oni spychani na margines, niewłaściwie traktowani. Stąd temat tego spotkania. Uważamy, że jest on bardzo ważny i chcielibyśmy się w ten sposób przyczynić do refleksji, zauważenia i docenienia tej grupy społecznej” – dodał ks. Grzegorz Kaszak. O roli dziadków w Kościele i społeczeństwie mówił substytut w watykańskim Sekretariacie Stanu, abp Fernando Filoni. Przypomniał, że dla dzieci większą korzyścią jest kontakt z dziadkami niż godziny spędzone przed telewizorem. Czas poświęcony wnukom służy nie tylko przekazywaniu wiary i wartości, ale i dzieleniu się doświadczeniami. W czasie watykańskiego spotkania poruszono problem wpływu mediów na życie rodzinne. Wyrażono ubolewanie, że w środkach przekazu najczęściej mówi się o rodzinie w perspektywie bólu, tragedii i zdrad, podczas gdy faktycznie przekazuje ona wartości i radość życia. Jest też najlepszym obrońcą godności i świętości życia ludzkiego. Mówiono też o stanie przygotowań do Światowego Spotkania Rodzin, które w styczniu przyszłego roku odbędzie się w Meksyku. Ze względu na kłopoty zdrowotne kard. Alfonso Lópeza Trujillo pierwszej sesji porannej przewodniczył filipiński purpurat Ricardo Vidal, a drugiej kard. Bernard Law.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  25°C Czwartek
  dzień
  wiecej »