Boliwia: Dialog wbrew trudnościom

Mimo niesprzyjającej atmosfery politycznej i braku postępów w negocjacjach Kościół w Boliwii nadal będzie aktywnie wspierał narodowy dialog.

Poinformował o tym sekretarz generalny tamtejszego episkopatu, bp Jesús Juárez. Od wielu tygodni boliwijski Kościół, na prośbę prezydenta Evo Moralesa, próbuje pośredniczyć w rozmowach między populistycznym rządem a prefektami zbuntowanych departamentów pragnących większej autonomii. Długotrwały kryzys zagrażający integralności państwa próbuje zażegnać także międzynarodowa dyplomacja. W specjalnym komunikacie sekretarz boliwijskiego episkopatu zwraca uwagę na niemalejące przeciwności uniemożliwiające dialog. Chodzi w pierwszym rzędzie o stały brak zaufania po obu stronach, czemu towarzyszą wojownicze deklaracje niesłużące klimatowi rozmów. Problemem jest także brak sprecyzowanych kompetencji, zarówno gdy chodzi o delegacje, jak i negocjatorów. „W imię Boga, który jest Ojcem wszystkich i dawcą życia, gorąco nawołujemy do zaprzestania konfrontacji, która może prowadzić do przemocy” – czytamy w komunikacie. Episkopat wzywa przywódców wszystkich sił społecznych i politycznych do odpowiedzialności i do powstrzymania się od prowokacji eskalujących napięcia. „Kościół jest żywo zainteresowany rozwiązaniem istniejących problemów oraz utrzymaniem demokracji wraz z jej instytucjami, a nade wszystko wspieraniem jedności i solidarności wśród Boliwijczyków” – dodał bp Juárez.

«« | « | 1 | » | »»
 • dorota
  03.05.2008 14:49
  Jan PawełII wskazywał niejednokrotnie w bardzo trudnych momentach historii zawsze na rozwiązania bez przemocy, dialog, dialog jeszcze raz dialog, tak postępował kierując się drogą dialogu,mającym swe źródło w miłości.Zatem skoro pozostawił nam doskonały wzór,i w tej jakże trudnej materii,naśladujmy Go resztę pozostawmy Bogu,On będzie naszym mentorem("dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych").
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  15°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  wiecej »