Bp Skworc: Wiara nie jest służącą patriotyzmu

Przed wykorzystywaniem religii dla rzekomej obrony wartości patriotycznych i narodowych przestrzegł w wywiadzie dla najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego" biskup tarnowski Wiktor Skworc.

„Miłość ojczyzny ziemskiej i niebieskiej łączą się ze sobą, ale prawdziwy patriotyzm nigdy nie traktuje religii jako swej służącej. I odwrotnie: prawdziwa religia nie próbuje prowadzić do Boga grając na sentymentach czy resentymentach narodowych” – stwierdził hierarcha. „Źle pojęta miłość ojczyzny to nacjonalizm, którego skrajnym wyrazem jest ksenofobia. Wiara traktowana instrumentalnie, choćby jako swoiście pojęte, zastrzeżone na wyłączność, 'dobro narodowe', może wyrodzić się w ideologię, przyjmując niekiedy postać fundamentalizmu” – dodał bp Skworc. Zdaniem ordynariusza tarnowskiego, „patriota to ktoś, kto w ramach ojczyźnianej rodziny stara się o pełnię swego człowieczeństwa i własną świętość”, gdyż – jak podkreślił bp Skworc – „święty jest największym patriotą”, a perspektywa świętości „ukazuje nam właściwy model patriotyzmu”. „Być patriotą oznacza troszczyć się o dobro wspólne, budować je, pomnażać, a jednocześnie pamiętać, że ojczyzna ziemska jest 'drogą'. Należy nią przejść z odpowiedzialnością za jej stan, ale celem tej 'drogi' jest ojczyzna w niebie – Dom Ojca” – tłumaczył bp Skworc. Na pytanie, jak ocalić tożsamość narodową w epoce globalizacji, biskup odparł: „Każdy wierzący Polak powinien być otwarty na to, co inne, ale otwarty mądrze, czyli przyjmować wartości uniwersalne, humanistyczne w istocie wypływające z chrześcijaństwa i w nim zakotwiczone. Zakłada to oczywiście kultywowanie wartości własnych, wiary ojców, tradycji i pamięci przodków”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  wiecej »