Krypno: Pielgrzymka mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Około 500 pielgrzymów, w ulewnym deszczu, przybyło w sobotę, w XV Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Szymecki. Szacuje się, że w ciągu stu lat istnienia sanktuarium w Krypnie przybyło do niego około czterech milionów pątników.

Pielgrzymi są bardzo przywiązani do tej pielgrzymki, niektórzy szli już po raz piętnasty. Najstarszy pielgrzym miał 82 lata, najmłodszy 9 lat, a średnia wieku pielgrzymów to 46 lat. „Wobec wszystkich współczesnych zakusów, które chcą nam narzucić aborcję, eutanazję, „dzikie” małżeństwa, będziemy wierni naszej wierze i wiarę tę chcemy umacniać, głosić i zakorzeniać w naszym narodzie” – mówił arcybiskup do pielgrzymów. „Mężczyźni w Kościele to fundament. Mają oni tu specjalne zadanie formowania życia rodzinnego. Wy bracia, jesteście obrazem Pana Boga na ziemi i od waszych stóp ta ziemia staje się święta” – mówił hierarcha. Nawiązał w ten sposób do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego po parafiach archidiecezji. Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie łaskami słynie już od XVI w. Początkowo umieszczony był przy trakcie królewskim (przy krypie czyli korycie do pojenia koni - stąd nazwa miejscowości), na przydrożnym drzewie. Wkrótce, po 1520 roku, powstała tu drewniana kaplica do której przeniesiono obraz. Parafia Krypno została erygowana w 1905 roku. Od samego początku w głównym ołtarzu, znajdował się cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. Wizerunek Madonny na wzór obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, cieszył się wielkim kultem wiernych. W 1985 r obraz ozdobiono koronami poświęconym przez Papieża Jana Pawła II. W 1997 roku świątynię podniesiono do rangi kolegiaty i utworzono przy niej Kolegiacką Kapitułę Krypniańską.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  28°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  wiecej »