Europejski Dzień Godności Osób Upośledzonych Umysłowo

Dzień Godności Osób Upośledzonych Umysłowo obchodzony jest 5 maja w całej Europie, także w Polsce. Ks. prof. Adam Solak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreśla w rozmowie z KAI, że osoby upośledzone umysłowo są takimi samymi ludźmi i obywatelami jak wszyscy inni.

Rehabilitacja społeczna i zawodowa niepełnosprawnych intelektualnie przez cały rok jest prowadzona w środowiskowych domach samopomocy, warsztatach terapii zajęciowej, domach opieki społecznej, świetlicach terapeutycznych, czy punktach wczesnej interwencji. Zdaniem ks. prof. Solaka, "nasza mentalność domaga się zweryfikowania, również w praktyce chrześcijańskiej, spojrzenia na godność i godziwość każdego człowieka". - Chodzi chociażby o warsztaty terapii zajęciowej, działalność różnych instytucji na rzecz osób niepełnosprawnych, są dowodem wzrastającej świadomości personalistycznego traktowania człowieka - wyjaśnił. Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji człowieka. W wielu polskich miastach odbywają się tego dnia pikniki i zabawy integracyjne. Organizatorzy zwracają podczas nich uwagę, że osoby upośledzone umysłowo są takimi samymi ludźmi i obywatelami jak wszyscy inni. W Polsce obowiązuje Karta Praw Osób Niepełnosprawnych, która jest uchwałą Sejmu RP z 1 sierpnia 1997 roku. Polski parlament uznaje w niej, że "osoby niepełnosprawne, czyli osoby, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych, zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »